Kayıp Süryani çiftin oğlu: Yetkililer nasıl bir çalışma yaptıklarını söylemedi

Necmi ŞAHİN


TÜKENMEZ HABER - Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya köyünde yaşayan Süryani çift, 65 yaşındaki Hurmüz Diril ile 71 yaşındaki Şimoni Diril, 11 Ocak’tan bu yana kayıp.

59 gündür haber alınamayan çiftin oğulu İstanbul Keldani Kilisesi Papazı Remzi Diril, Twitter hesabından Şırnak Valiliği, Beytüşşebap Kaymakamlığı ve İçişleri Bakanlığı’na seslendi.

Diril, paylaşımına “Bugün 59. Annem ve babam halen yok. Ne durumda aramalar? Ne zaman bulunacaklar sağ sağlim?” diye sordu.

Konuya ilişkin Tükenmez Haber’e konuşan Remzi Diril, “Arama çalışmaları devlet yetkilileri tarafından sürdürülüyor. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Hala kar var. Bu konuda yetkililer ne zaman harekete geçer onu bilmiyorum” diyor.

‘ARAMA ÇALIŞMALARINA DAİR DETAY BİLMİYORUZ’

Diril arama çalışmalarıyla ilgili nasıl bir çalışma yapıldığı konusunda bir bilgi verilmediğini söylüyor:

“Arama çalışmalarıyla ilgili tek bildiğimiz yetkililer konunun üzerinde durduğunu söylüyor. Ama nasıl bir çalışma yaptıklarını söylemediler. Bunun detayını bilmiyoruz. Yetkililerle irtibat halindeyiz.”

‘GÖRGÜ TANIKLARININ İFADELERİNDE DEĞİŞİKLİK OLDU’

20 Ocak’ta da Tükenmez Haber’e konuşan Diril, anne babasının kaçırıldığına dair görgü tanıkları olduğunu söylemişti. Diril tanıkların ifadesinde değişiklik olduğunu söylüyor:

“Görgü tanıklarının ifadesi vardı, örgüt tarafından kaçırıldıklarına dair, çok fazla bir gelişme yok. Ne sebeple kaçırıldıklarını bilmiyoruz hala. Görgü tanıklarının ifadelerinde değişiklik oldu sadece. O da kişi sayısında farklı rakamlar verildi o kadar.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi