Hrant Dink Vakfı'nın düzenleyeceği Kayseri konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Hrant Dink Vakfı'nda 18-19 Ekim'de 19. ve 20. yüzyıllarda Kayseri'de yaşanan toplumsal, ekonomik, politik ve kültürel değişimlerin ayrıntılı bir biçimde anlaşılması, bu konuda yapılan yeni çalışmaların akademik dünyaya duyurulması amacıyla yapmak istediği konferans Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Konferans daha önce Kayseri'de yapılmak istenmiş ancak Kayseri Valiliği izin vermeyince İstanbul'da yapılacağı duyurulmuştu.

Konferansın yasaklanmasına ilişkin Hrant Dink Vakfı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"18 ve 19 Ekim’de Hrant Dink Vakfı Havak Salonu’nda yapılacak 'Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı' yasaklandı!

Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, daha önce Kayseri’de yapılması planlanan konferans Kayseri Valiliği’nin müdahalesiyle yasaklanmıştı. Bunun üzerine, Vakfımızın Yönetim Kurulu konferansın İstanbul’da yapılmasına karar verdi.

Yarın yapılacak konferansın tüm hazırlıkları tamamlanmış, konuşmacıların tümü gerek Türkiye gerek dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelmişken, bugün 17 Ekim Perşembe günü saat 17.08’de Şişli Kaymakamlığı’ndan Vakfa bildirilen yasaklama tebliğinde gerekçe belirtilmemiştir.

Türkiye ve yurt dışından birçok akademisyenin değerli sunumlarıyla bilimsel veriler ışığında gerçekleştirilecek 'Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı’nın yasaklandığını üzülerek kamuoyuyla paylaşıyoruz."

ETİKETLER

Editörün Seçimi