Patrik Bartholomeos: Daha önce doğaya ve insanlığa karşı hiç bu kadar yıkıcı davranmadık

Ekümenik Patrik ve İstanbul Başepiskoposu I. Bartholomeos, ‘İnsan Kardeşliği Belgesi’nin’ imzalanmasının 1. yıl dönümü nedeniyle Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib’in davetiyle Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’ye gitti.

Patrik Bartholomeos, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Maalesef aşırı dinsel tutuculuğun patlak vermesi ya da dinin hatta hoşgörüsüzlük ve bölünme ile tanımlanması devam ediyor” dedi.

Bartholomeos, “Gerçek din gelecek ve cennet uğruna bugüne ihanet edemez. İnsanları dünya için dünyadaki sorumluluklarından kurtarmaz. Çözüm insan onurunun ve sosyal adaletin korunmasına dayalıdır” ifadelerini kullandı.

Dinlerin siyasetin yerini alamayacağını söyleyen Bartholomeos, “Bununla birlikte savaş ve şiddeti reddeden ısrarcı çözümler önerebilir ve bunun yerine hoşgörü ve dayanışma için çaba gösterebilir. Barış her zaman bir görevdir; Vizyon, bağlılık, mücadele ve sabır gerektirir” dedi.

Patrik Bartholomeos sözlerine şöyle devam etti:

“Daha önce hiç bu kadar bilimsel bilgiye sahip değildik; doğaya ve insanlığa karşı bu kadar şiddetli ve yıkıcı davranmadık. Bilginin artışı ve bilgi diğer insanlara karşı ilgisizliği teşvik etmenin yanı sıra eşyanın yüceltilmesi ve bireysellik ruhunu da arttırdı. Başka bir gerçek bilimsel ve teknolojik ilerlemenin insanın en derin varoluşsal sorunlarına cevap vermediği veya bunları ortadan kaldırmasıdır.

Dinler arası diyaloğu gerçekleştirmek bizim görevimizdir. Dinler arası diyalog olmazsa dinler arasında barış olmaz. Dinler arasında barış olmadan dünyada barış olmaz. İletişim dinleri içe dönüklükten kurtarır.”

 Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi