Patrik seçimine doğru son aşama: Maşalyan'ı destekleyen delegeler önde

Türkiye Ermenileri 85. Patrik seçiminde oy sayımı dün gece tamamlandı. Turuncu liste (Sahak Episkopos Maşalyan) 9.008 oy, Mor liste (Aram Başepiskopos Ateşyan) 3.529 oy aldı. Yapılan sayım sonucunu göre Turuncu liste 89, Mor liste 12 delege çıkardı. Toplam 13.705 seçmen oy kullandı.

BOYKOT EDENLER OLDU

Agos'un aktardığına göre 744 kişi geçersiz, 377 kişi boş oy kullandı. Geçersiz, bilhassa da boş oylar yurtdışı adayların katılımının engellendiği seçim sürecine karşı bir tepki olarak değerlendiriliyor. Aynı gerekçeyle boykot nedeniyle sandığı gitmeyenler de oldu.

'PATRİĞİM SAĞMAYACAĞIM'

HDP Milletvekili Garo Paylan, Ermeni Patrikliği seçimiyle ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda oy kullanmayacağını belirterek, “Seçilen kişiyi Patriğim saymayacağım“ demişti.


'BU SUÇA ORTAK OLMAK İSTEMİYORUM'

Gazeteci-yazar Rober Koptaş da sosyal medye hesabından yaptığı açıklamada oy vermeyeceğini belirterek 'bu suça ortak olmak istemiyor ve kınıyorum' demişti.

TAHMİN EDİLEBİLİYOR

Seçilen delegerin isimleri açıklanınca 11 Aralık'taki seçimin muhtemelen sonucu da tahmin edilebiliyor. Peki Patrik seçme süreci nasıl işliyor? Tatyos Bebek, Patrik seçimi işlemini bianet'e şöyle özetlemişti:

-Patrik öldükten sonra, önce bir "Değabah" dediğimiz patrik kaymakamı seçilir. Bu kaymakam, Yüksek Seçim Kurulu başkanı gibidir. Seçimi sağlıklı bir şekilde yürütmekle görevlidir.

-Değabah seçimlerinden sonra, tüm vakıflar bir araya gelerek, içinde ruhanilerinde bulunduğu ama çoğunluğu sivillerden oluşan müteşebbis heyeti dediğimiz seçim kurulunu oluştururlar.

-Bu müteşebbis heyet, değabah ile birlikte toplumu seçime götürür.

-Bütün ilçelerde seçime katılacak seçmen sayıları belirlenir, sandıklar düzenlenir ve seçim yapılır.

-Patrik seçimlerinin yapılacağı tarih valilik vasıtasıyla İçişleri Bakanlığı'na bildirilir. Bu, izin almak gibi algılanmamalı, bilgi vermek için yapılan bir prosedürdür. Çünkü yapılan dini bir ritüeldir, Türkiye laik bir toplumdur ve Ermeni toplumu da kendi dini liderini seçmektedir.

-Devlet, seçimin güvenli yapılabileceği tarihi uygun görüp resmi yazıyla Patrikhane'ye bildirir. Seçim sonuçlarına göre yeni seçilen Patrik Devlet'e bildirilir. Devlet onayladığı takdirde seçilen Patrik kamusal alanda cüppe giyip asasını kullanabilir.

ETİKETLER

Editörün Seçimi