Türkiye’nin ilk profesyonel boksörü Garbis Zakaryan hayatını kaybetti

Türkiye’nin ilk profesyonel milli boksörü olan Garbis Zakaryan 90 yaşında hayatını kaybetti. 'Demir Yumruk' olarak tanımlanan Ermeni boksör, Galatasaray formasıyla İstanbul ve Türkiye şampiyonluklarının yanı sıra Orta Doğu boks şampiyonluğunu da kazanmıştı.

Zakaryan 2 Haziran 1930'da Bitlisli bir baba ve İstanbullu bir anneden dünyaya gelmiş, 24 yaşında Türkiye'nin ilk profesyonel boksörü olmuştu.

Zakaryan 22 yıllık kariyerinin ardından 1966 yılında profesyonel boks hayatını tamamlamış, antrenör olarak da boks sporuna hizmet vermiş, Cemal Kamacı'nın menajeri olmuştu. Garbis Zakaryan, amatör olarak 200, profesyonel olarak 51 kez ringe çıktı.

Beyoğlu Kulübü'nde boksa başlayan, Taksim Kulübü'nün boks şubesini Şahan Minasyan ve Vasken Lusikyan’la birlikte kuran daha sonra Galatasaray formasıyla Türkiye ve İstanbul şampiyonlukları kazanan Garbis Zakaryan'ın uluslararası düzeyde de başarıları vardı. 1964’te de Lübnanlı Maroun Jeres’i yenerek Ortadoğu Şampiyonluğu unvanını almış, dünyaca ünlü boksör Titi Clavel'i mağlup etmişti.

Zakaryan için 29 Ocak Çarşamba günü Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde sat 13.00'te cenaze töreni düzenlenecek. Zakaryan daha sonra şişli Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Agos

ETİKETLER

Editörün Seçimi