Ahmet Davutoğlu'ndan Ahmet Hakan'a yanıt

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, dünkü köşe yazısında Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun geçmişte kullandığı “Zihnimden bile Erdoğan aleyhine tek bir şey geçirmeyeceğim” sözlerini hatırlatmıştı. Davutoğlu, Hakan'ın kendisini 28 Şubat döneminde kanalına davet edebildiğini fakat bugün gazetede bu soruları neden kendisine soramadığını belirtti.

'RÜZGAR GÜLLERİNİZ SİZİN BORUNUZU ÖTTÜRSÜN'

Davutoğlu, "Varsın sizin talimatla yazı yazanlarınız, rüzgar gülleriniz sizin borunuzu öttürsün. 28 Şubat şartlarında genç bir akademisyenken kanalıma davet edebildiğim Davutoğlu'na şimdi bu soruları neden soramıyorum' diye sormalı kendine genel yayın yönetmeni. Ya da basın özgürlüğünün 28 Şubat şartlarından kötü olduğunu kabul etmek zorunda kalacak" dedi.

'AYRILAN BİZ DEĞİLİZ'

Davutoğlu, söz konusu açıklamasında "Kardeşlerim biz şahıslara, tabelalara, kurumlara bağlılık sözü vermedik. Biz ilkelere, ahlaka, dürüst ve şeffaf yönetimde birlikte ve beraber olmaya söz verdik. Üstüne üstlük Ak Parti'den ayrılan biz değiliz. Bizler ihraç edildik. İhraç talebiyle sevk edildik.  Cumhurbaşkanı Erdoğan "Dürüstlük, adalet, liyakat" diyenlerle yol yürümemeyi tercih etti. Eğer sadece kendi yakınlarını değil 83 milyonu kollasaydı biz de destek verirdik." ifadelerinde bulundu.

Davutoğlu, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

-5 Mayıs 2016'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesiyle ilgili hukukumu koruyacağıma söz verdik doğrudur. Şahsi hukukla ilgili konularda her zaman gerekeni yaptım ve yapacağım

-Sosyal medyada benim eşim ve ailem hakkında alçakça tweet'ler atılırken Erdoğan'dan hiç tepki gördünüz mü? Sayın Başak Demirtaş ve kadın gazeteciler en ağır hakaretlere maruz kalırken iktidar cenahından ses duydunuz mu?

-Şahsi hukukumu koruyacağım ama demokrasi, özgürlükler, ama insan onuru, ama kul hakkı söz konusu olduğunda her zaman için referansım fani kişiler değil, baki değerlerimiz olacaktır. Kimi rahatsız ederse etsin bizim için önemli olan milletin vicdanında nerede olduğumuzdur.

AHMET HAKAN NE DEMİŞTİ?

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, önceki gün yazdığı yazıda Davutoğlu'na ilişkin "Erdoğan’ı zorbalıkla, baskıyla, gaddarlıkla Şehir Üniversitesi’ni kapatmakla suçladı. Erdoğan’ı hedef tahtasına koydu. En sonunda da tam üç kez 'Erdoğan’a boyun eğmeyeceğiz' diye ortalığı inletti. 'Zihnimden bile Erdoğan aleyhine tek bir şey geçirmeyeceğim' diye söz vermiş olan Ahmet Davutoğlu’nun boyun eğmeyeceğine dair verdiği söze kim inanır?" diye yazmıştı.

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi