Ahmet Şık ve Cüneyt Özdemir arasında HDP tartışması

Habertürk’teki Türkiye’nin Nabzı programında HDP'ye televizyonlarda yer verilmediğini belirten Avukat Salim Şen'in sözleri üzerine programın sunucusu Didem Arslan Yılmaz’ın ifade ettikleri, yeni bir tartışma başlattı. Tartışma, Didem Arslan Yılmaz’ın açıklamasına kanaldaki diğer isimlerin verdiği destekle sürdü.

ÖZDEMİR'İN AÇIKLAMASI TARTIŞMAYI SOSYAL MEDYAYA ÇEKTİ

Kendilerine ekranlarda yer verilmediğini söyleyen HDP’liler hem Didem Arslan Yılmaz’ın hem de diğer isimlerin açıklamalarına yönelik tepki gösterd.. YouTube’da program yapan Cüneyt Özdemir’in açıklamaları ise, tartışmayı ekranlardan sosyal medyaya taşıdı. Özdemir, HDP’lileri YouTube kanalına davet ettiğini söyledi. Ancak 4 ismin de “Meşgulüz” yanıtını verdiğini ifade etti. Bu açıklamaya ise HDP’den istifa eden milletvekili Ahmet Şık tepki gösterdi. Özdemir ise Şık’a “Buradan ekmek çıkmaz ama artık sana” sözleriyle karşılık verdi.

DİDEM ARSLAN YILMAZ'IN AÇIKLAMASI

‘Türkiye’nin Nabzı’ programında HDP’nin ‘Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’ ele alındı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ve Avukat Salim Şen’in katıldığı programda Şen, yıllardır HDP’ye televizyonlarda yer verilmediğini ve HDP’ye kendini ifade etme fırsatı tanınmadığını ifade etti.

Bunun üzerine Yılmaz, “Salim bey burası bir kamu televizyonu değil. Özel bir sektörüz. Bu bir tercihtir” dedi.

Yaptığı açıklamanın ‘savunma değil durum tespiti’ olduğunu söyleyen Arslan, “Bu tercihin nedenleri öyle veya böyle farklıdır. Ama zaman zaman bu ekranlarda da HDP’liler zamanında olmuştur” ifadelerini kullandı.

ERSOY'DAN YILMAZ'A DESTEK

Didem Arslan Yılmaz'ın açıklamasının ardından Habertürk sunucusu Mehmet Akif Ersoy, “PKK'yı terör örgütü olarak görmeyen ve kanlı eylemlerini açık seçik bir şekilde kınamayan kişileri ve ve temsilcileri tartışma programlarına evrensel yayıncılık ilkeleri ve kendi yayın çizgimizce davet etmiyoruz” ifadeleriyle Yılmaz’a destek verdi.

Ersoy açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Devletimizin birliği ve vatanımızın bütünlüğüne kastederek, silahlı kalkışma yürüten PKK terörüne karşı; vatanımızı milletimizi ve demokrasimizi savunma mücadelesinde yurt içinde ve dışında kanıyla canıyla sürdüren güvenlik güçlerimizin bu şerefli, uluslararası ve ulusal hukuk açısından tamamen meşru olan mücadelesine saygılı olmayan, bu kapsamda PKK'yı terör örgütü olarak görmeyen ve kanlı eylemlerini açık seçik bir şekilde kınamayan kişileri ve ve temsilcileri tartışma programlarına evrensel yayıncılık ilkeleri ve kendi yayın çizgimizce davet etmiyoruz."

ATEŞ'İN AÇIKLAMASI

Habertürk TV programcısı Veyis Ateş de canlı yayınlanan bir programda Yılmaz’ın açıklamalarına destek verdi ve açıklamalarını sosyal medya hesabından paylaştı.

“Terör örgütleriyle araya mesafe koymayanları, kanlı eylemleri kına(ya)mayanları Habertürk ekranlarına davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de...” diyen Ateş şu videoyu takipçilerine aktardı:


HDP’Lİ PAYLAN: PATRON FIRÇA YER DEMEK İSTİYOR

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan Yılmaz’ın görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşarak, “Şunu demek istiyor: HDP’lileri çıkarırsak; patron fırça yer, ihale alamaz, işleri bozulur, beni de kovarlar” karşılığını verdi. Paylan ayrıca, “Gazetecilik tercih değil hakikat arayışıdır” ifadelerini kullandı.

YİĞİTALP: DAVET ETSENİZ NE OLUR, ETMESENİZ NE OLUR?

HDP’den 2 dönem milletvekilliği yapan Sibel Yiğitalp ise Veyis Ateş’e Twitter’dan tepki gösterdi. Yiğitalp, “HDP’yi davet etseniz ne olur etmeseniz ne olur. Gazetecilikle aranıza mesafe koydukça kimsenin sizin programınıza konuk olmasını beklemeyin...” dedi.

ÖZDEMİR: MEŞGULÜZ DEDİLER

Gazeteci Cüneyt Özdemir ise tartışmalar üzerine 4 HDP’liyi aradıklarını ancak kendilerine bu 4 ismin de “Meşgulüz” yanıtını verdiğini ifade etti.

Özdemir, “HDP’ye uygulanan medya ambagosunu delelim dedik... Sonuç şaşırtıcı oldu...” ifadeleriyle program daveti konusunda şunları kaydetti:

Özdemir’in HDP’liler konusundaki açıklamalarında gülmesine tepki gösteren Şık, “Ana akım medya artıklarının kahkahasında kendini ele veren şu sinsilik Türkiye’deki medya düzeninin özeti” dedi.

'EKMEK ÇIKMAZ SANA'

Bunun üzerine Özdemir ise, Şık’ın HDP’den milletvekili seçildiğini hatırlattı ve şu yanıtı verdi:

Ah canım ya HDP’den seçil, istifa et ve hala duyar kas... Zor işin tabii... Buradan ekmek çıkmaz ama artık sana. Bence yeni mağduriyetler bulmalısın kendine...

'DİĞER SOYTARILARIN YANINA KABUL EDİLEMİYOR'


İki isim arasındaki tartışma, Şık’ın “Soytarılığı da sinsiliğiyle yarışıyor ama yine de malum saraya, diğer soytarıların yanına kabul edilemiyor” devam etti.

Özdemir, Şık'a yönelik 'Berbat bir gazeteciydin, milletvekilliğini beceremedin, ola ola sosyal medyada bir trol oldun... Biraz haysiyetin varsa milletvekilliğinden istifa ederdin ama üç kuruşa tamah ettin... Soytarı görmek istiyorsan bir aynaya bak...' ifadelerini kullandı ve şunları kaydetti:

"HDP’den milletvekili seçilmiş, HDP’den istifa etmiş, utanmadan hesabına ‘İstanbul Millevekili’ yazmış. Girseydin bakalım seçime bağımsız ne oluyordu... Madem bu kadar şahsiyetliydin neden vekilliği bırakamadın! Bunu hala savunan HDP’lilere de Allah akıl fikir versin"

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi