Akşener: Ayasofya ibadete açılsın ama siyasete kapatılsın

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisininTürkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) grup toplantısında konuştu. Akşener, 86 yıl sonra ibadete açılacak Ayasofya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akşener, "Ayasofya ibadete açılsın ama siyasete kapatılsın" ifadelerini kullandı.

'AĞZINDAN ÇIKANI KULAĞIN DUYSUN'

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayafosya'ya ilişkin sözlerine sert bir dille tepki gösteren Akşener, "Çıktı utanmadan Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde aldığı kararı hukuki bir hata hem de ihanet olarak tanımladı. Ağzından çıkanı kulağın duysun. 19 Kasım 1936 tarihinde düzenlene tapu evrakında Fatih Sultan Mehmet Han'ın vakfiyesinden sonra Cumhuriyetin kayıtlarına Ayasofya'yı camii şerifi olarak tescil eden kişi o beğenmediğin Mustafa Kemal Atatürk'tür. Bu gerçek ortadayken hukuki hatadan söz etmek, daha da ötesi tarihe ihanet yakıştırması yapmak makamı ne olursa olsun kimsenin haddi değildir. Herkes haddini bilecek!" ifadelerini kullandı.

'TARİHİ BİLEREK KONUŞ'

Akşener, sözlerinin devamında da şunları kaydetti:

"Sayın Erdoğan, Danıştay bir karar verdi, partiler bir destek verdi, yargı karar verdi, iş bitti. Bütün bunları yapabilme imkanını da Mustafa Kemal'in kurduğu cumhuriyet verdi. Mesele bundan ibaret. Tarihini bilerek konuş. 100 sayfa edebiyat, 100 sayfa felsefe, 100 sayfa tarih, 100 sayfa mantık oku kardeşim. Dizilerden tarih okursan makamının farkındalığıyla konuşamazsın. Makamının ağırlığının sana verdiği o ruh halini yakalayamazsın. Ayrıştırır, kavga ettirmeye yönelik bir dil kullanırsın. Yazıktır, yazık. Kimse bu kararı kirletmesin. Kimse Ayasofya üzerinden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları için kin kusmaya çalışmasın."

T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi