Anayasa Mahkemesi'nden Selahattin Demirtaş hakkında 'hak ihlali' kararı

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru 9 Haziran günü karara bağlandı.

Bugün (19 Haziran) açıklanan kararda AYM Demirtaş’ın tutukluluğunun makul süreyi aşması dolayısıyla kişi hürriyet ve güvenliğinin ihlal edildiğini kabul ederken, Anayasa’nın 19. maddesinin 7. fıkrası kapsamındaki kişi hürriyeti ve güveliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti. AYM  kararına göre Demirtaş’a 50 bin TL manevi tazminat ödenecek.

Ancak AYM’nin bu kararı Selahattin Demirtaş’ın özgür kalacağı anlamına gelmiyor. Daha önce Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliyeye yönünde karar vermesinin ardından, başka bir soruşturma gerekçe gösterilerek Demirtaş tekrar tutuklanmıştı.

AVUKAT KARAMAN: İKİNCİ TUTUKLAMANIN GEÇERLİLİĞİ KALMADI


Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman karara ilişkin sosyal medya hesabı Twitter’dan ilk değerlendirmelerini paylaşarak şu ifadelere yer verdi:

“Bu kararın önemi, 20 Eylül 2019 tarihinde verilen ve hala devam eden ikici tutukluluğa etkisi olacaktır. AYM bu karar ile 6-8 Ekim olayları nedeniyle Demirtaş’ın 4 Kasım 2016 ile 2 Eylül 2019 tarihleri arasındaki tutukluluğunu makul bulmayıp ihlal kararı verdiğinden ve ikinci tutuklaması da aynı sebebe dayandığından bu ikinci kararın bir geçerliliği kalmamıştır.

“Kısaca Demirtaş, 6-8 Ekim olayları nedeniyle tutuklu kaldı ve bu kararla da ihlal tespit edildi; ikinci tutuklama aynı sebebe dayandığından derhal buna son verilmelidir.”

MOLU: SERBEST KALMASI GEREKİYOR

Demirtaş'ın avukatlarından Benan Molu ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları söyledi:

“AYM, Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğunun makul süreyi aşması ve İHAM kararına rağmen serbest bırakılmamasıyla ilgili yaptığımız başvurularda, Demirtaş'ın 4 Kasım 2016-2 Eylül 2019 tarihleri arasındaki ilk tutukluluğunun makul süreyi aştığına karar verdi.

“Demirtaş, serbest bırakıldığı gün şüphelisi olmadığı bir soruşturma kapsamında tekrar tutuklandığı için bu karar tahliyesini sağlamıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ihlal kararının etkisiyle AYM, tutukluluğun hukukiliğiyle ilgili başvuruda görmezden geldiği noktalara dayanarak vermiş ihlal kararını.

“AHİM’nin ihlal ve derhal tahliye kararının uygulanmaması nedeniyle yaptığımız iki ayrı başvuru birleştirilmiş, fakat AYM, Şahin Alpay kararının aksine, bu şikayetleri (ve ayrıca 18. madde ihlali iddiamızı) ayrıca incelemeye gerek görmemiş. Oysa iki başvuru bunun üzerine kuruluydu. 4 Kasım 2016'daki deliller farklı suç isnadıyla, 20 Eylül 2019'da serbest kalmasını engellemek amacıyla ikinci tutuklama gerekçesi yapıldı. İkinci tutukluluk, ilk tutukluluğun devamı olduğu için bu karar itibarıyla Demirtaş'ın serbest bırakılması gerek.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi