Aytuğ Atıcı: CHP'yi iktidara taşıyacak model sokak örgütlenmesi

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında ertelenen ve temmuz ayının sonunda yapılması beklenen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık için aday adaylığını açıklayan eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, "Şu ana kadar CHP'nin örgütlenme modeli bizi iktidara taşımak için yeterli olamamıştır. CHP'yi iktidara taşıyacak model sokak örgütlenmesi. Sokak bizi yüzde 30'un üzerine taşıyor" ifadelerini kullandı.

'SOKAK BİZİ YÜZDE 30'UN ÜZERİNE TAŞIYOR'

CHP’de 37. Olağan Kurultay hazırlıkları sürerken, eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, genel başkanlık için aday adaylığını açıkladı. Cumhuriyet'ten Leyla Kılıç'ın haberine göre, hazırladığı “Reform Hareketi Manifestosu” ile parti içi demokrasi vurgusu yapan Atıcı, “CHP’yi iktidara taşıyacak model sokak örgütlenmesi. Sokak bizi yüzde 30’un üzerine taşıyor. Kurtarıcı olduğumuzu her mahalle ve sokakta insanlara temas ederek duyurmamız gerekiyor” dedi.

'ŞU ANDA SOKAĞA İNİP ÇALIŞACAK 200 BİN İNSANA İHTİYACIMIZ VAR'

İktidara giden yolun “mahalle mahalle, sokak sokak örgütlenmeden” geçtiğini kaydeden Atıcı, “Şu an sokağa inip çalışacak 200 bin insana ihtiyacımız var. Bu örgütlenme modeli bizi yüzde 30’un üzerine taşıyor. Hedef kitlemiz bir partiye sıkı sıkıya bağlı olmayan seçmenler olmalı. Biz bu seçmene ulaşmak zorundayız. Sürekli yurttaşlarla temas halinde olan CHP bize kazandırır. Bizim 70 yıldır iktidar olamayışımızın bir nedeni de kurtarıcı lider arayışımızdır. Bizi alıp iktidara taşıyan bir lider arıyoruz. Parti içindeki demokrasiyi de harekete geçirerek örgütün her aşamasına önseçim getirir ve örgütü aktif kılarsak başarı kaçınılmazdır” diye konuştu.

'TÜRKİYE'NİN CHP'YE İHTİYACI VAR'

Adaylık öncesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüştüklerini kaydeden Atıcı, “Kendisiyle iki kez görüşmem oldu. Adaylığımı açıkladıktan sonra kendisinden destek istedim. 2010 yılında Kılıçdaroğlu genel başkan olarak partiyi yüzde 20,9 oy oranı ile devraldı. 2011’de genel seçimler yapıldı ve genel başkan koltuğuna bile ısınmadan CHP’nin oy oranı yüzde 25,9’a çıktı. Müthiş bir sıçrama yakalandı. Fakat daha sonra yapılan her seçimde CHP’nin oy oranı düştü. Yerel seçimlerde başarı sağladık, dememiz için zamana ihtiyacımız var. Türkiye’nin CHP’ye ihtiyacı var. CHP’nin Türkiye’nin koşullarına göre kendini reforme etmesi ve parti içi demokrasiyi hâkim kılması ile bu zorlu süreci aşmasında taşın altına eline koyması gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi