Bakan Koca: ABD Sağlık Bakanı bizden tedavi protokollerini istedi

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü ile gerçekleştirilen toplantıda neler yaşandığını Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a anlattı.

Türkiye'nin pandemi ile mücadelesinin beğenildiğini aktaran Bakan Koca, aynı gün görüştüğü ABD Sağlık Bakanı Alex Azar'ın tedavi protokolleri istediğini söyledi.

“İstanbul ne Vuhan’a benzer ne New York’a” diyen Koca, “Noktasal hedeflere yöneliyoruz, pozitif olanı tespit edip izole ediyoruz, gerekirse tedaviye başlıyoruz. Bir dedektif gibi iz sürüyoruz. Temaslıları buluyoruz, temaslıların temaslılarını buluyoruz. İstanbul’da salgını kontrol almanın tek yolu buydu” ifadelerini kullandı.

Ahmet Hakan'ın, “Dünya Sağlık Örgütü ile yaptığınız toplantı nasıl geçti?" sorusuna Bakan Koca’nın verdiği yanıt şöyle:

‘DSÖ BAŞKANI SÖYLEDİKLERİMİZİ ONAYLADI’

“Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros Ghebreyesus başkanlığında iki saate yakın süren bir toplantı oldu. 12 dakikalık bir sunum yaptık toplantıda. Toplantıdan sonra ben sosyal medyada Türkçe, “Başarılarımızı anlattık, Türkiye’nin sunumu ilgi gördü” diye yazdım. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, bu mesajı takipçileriyle paylaşarak söylediğimize onay vermiş oldu.

NEYDEN ETKİLENDİLER?

Bu kadar vakaya rağmen hastane yükümüzün bu kadar az olması... Bundan etkilendiler. Zatürreye dönüşme oranının yüzde 64’ten yüzde 12’ye düşmesi... Bundan etkilendiler. Yoğun bakıma geçiş sayısının ve yoğun bakımda kalış süresinin azalması... Bundan da etkilendiler.

FİLYASYON YÖNTEMİNİ UYGULAYAN TEK ÜLKEYİZ

Bu yöntemi uygulayan tek ülkeyiz. Noktasal hedeflere yöneliyoruz, pozitif olanı tespit edip izole ediyoruz, gerekirse tedaviye başlıyoruz. Bir dedektif gibi iz sürüyoruz. Temaslıları buluyoruz, temaslıların temaslılarını buluyoruz. Biz bu yöntem sayesinde İstanbul’da salgını gerilettik. İstanbul ne Vuhan’a benzer ne New York’a... İstanbul’da salgını kontrol almanın tek yolu buydu.

ABD SAĞLIK BAKANI TEDAVİ PROTOKOLLERİNİ İSTEDİ

Dünya Sağlık Örgütü toplantısının yapıldığı gün ABD Sağlık Bakanı Alex Azar ile de görüştüm. Ben daha anlatmadan, “Nasıl yaptınız?” diye sordu. Ben de anlattım. Özellikle tedavi yöntemlerimizle ilgili olarak, “Sizin erken dönemde belirlediğiniz yöntemlerin geçerli olduğunu, biz yeni yeni görmeye başladık” dedi ve bizden tedavi protokollerini istedi.

“Organize sanayi bölgelerinde testlere başladık. Buralarda çalışanların tümüne test yapacağız. Bugün mesela Gebze’deki organize sanayi bölgesinde 3500’e yakın test yaptık. Çalışma hayatında bulunanlara yönelik bu testleri sürdüreceğiz.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi