Bakanın ‘Salgın kontrol altında’ açıklamasına sağlıkçılardan yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda sağlıkçılardan tepki geldi. “Salgını kontrol altına aldık” açıklaması yapan bakan ‘Türkiye’de R0 değerinin (virüs bulaştırma katsayısı) 1,56 olduğunu’ da açıklamıştı;

“R0 değerinin İstanbul’da bir bölgede 16’ya kadar çıktığını biliyoruz ama il bazında baktığımızda 4,5 ila 5’i gördüğümüz dönemler oldu. Şu anda Türkiye genelinde 1,56 olduğunu söyleyebilirim.”

UZMANLARDAN İTİRAZ

Ancak uzmanlar, bu oranının salgının “bütün hızıyla” devam ettiğine dikkat çekiyor.

ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Pediatrik Kalp-Damar Cerrahı Dr. Ergin Koçyıldırım, Bakan Koca’nın açıklamasına ilişkin paylaşımda “R0 değeri 1’in altında olduğu zaman salgın kontrol altında demektir. 1.56 demektir ki salgın bütün hızıyla devam ediyor. Toplum bağışıklığının hesaplanabilmesi için antikor testi yapmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘SALGIN HALA DEVAM EDİYOR’

Almanya’da Dresden Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak sinir bilim ve genetik üzerine çalışan Doç. Dr. Çağhan Kızıl da “R0 değerinin 1.56 olması 4 olmasından iyidir elbette ancak bu salgının hala devam ettiğini anlatıyor” dedi ve “ikinci dalga” uyarısında bulundu:

“Hala ligler, AVM’ler, okullar, kuaförler konuşuluyor. Eğer ikinci dalga gelirse yapılan tüm özverili çalışmalar ve çekilen sıkıntılar boşa gitmiş olacak.”

Boston College Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Emrah Altındiş ise “R0 değeri 1’in altına düşmeden salgın kontrol altında denilemez. R0: 1,56 demek salgın buyuyor demektir” paylaşımında bulundu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) COVID-19 İzleme Grubu üyesi ve halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala da “#Temelüremekatsayısı (R0) 1’in altına düşmeden salgın kontrol altına alınamaz! #COVID19 pandemisi sırasında dünyada bildirilen en yüksek R0 6,49’dur, eğer bizde 16’ya kadar çıkmışsa bu bir rekordur ve salgının yönetilemediğini açık olarak gösterir” dedi ve verilerin açıklanması çağrısında bulundu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi