Bülent Arınç'tan FETÖ açıklaması: Deniz Baykal hariç bütün siyasetçiler bunlarla bir araya gelmiştir

Bülent Arınç / Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, FETÖ'yle ilgili sarfettiği "masum değiliz" sözlerine yönelik "Bütün siyasetçiler belki Deniz Baykal hariç bunlarla bir araya gelmiştir" açıklaması yaptı.

'KİMSE MASUM DEĞİL' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, eski Meclis başkanı ve başbakan yardımcısı Bülent Arınç Habertürk'te yayımlanan Türkiye’nin Nabzı programına telefonla bağlanarak, geçtiğimiz günlerde tartışmalara neden olan ‘FETÖ’de kimse masum değil’ sözleri üzerine konuştu.

“15 Temmuz hain, alçak bir darbe girişimidir. İki kere iki dört” diye konuşan Arınç, "Bunu yaşadık, sonuçlarını da görüyoruz. Sadece 250 şehidimizin, sadece 2 binden fazla yaralamızın, sadece Meclis’in bombalanmasının, evimizin hemen yakınındaki Külliye ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın aralıksız bombalanmasının yanında çok daha büyük felaketlere yol açtı" ifadelerinde bulundu.

'BİZE DÜŞEN ADİL YARGILAMA YAPMAK'

Arınç, şunları kaydetti:

"Türkiye’de binlerce insan bu olay karşısında büyük kayıplara uğradı. Bunları elinde silah olan, helikopterle, uçakla bombalama yapan, elindeki tüfeklerle, masum insanları katleden alçaklar için söylemiyorum. Çok uzaklardan bile bulunup getirilen, benim de masum olduğuna yürekten inandığım, imam mı olur, memur mu olur, doktor mu olur, akademisyen mi olur… Bir bağlantı kurularak, bunlara zamanında sempati göstermiş insanların zarar görmesi karşılığında ben diyorum ki olayın failleri bunlardır. Bunlara doğrudan dolaylı destekte bulunanlar da şunlar olabilir. Bize düşen adil bir yargılama yapmak ve bunların hesabını görmektir. Zaten yargı da bunu yapıyor. Bazen bir kişi hakkında 101 defa ağırlaştırılmış müebbet verecek kadar. 47 defa ağırlaştırılmış müebbet verecek kadar."

'YÜZDE YÜZ ARAŞTIRILMALI'

“FETÖ’nün siyasi ayağı yüzde yüz araştırılmalı” diyen Arınç, "Ama ondan önce yapmamız gereken başka bir şey var. Bu FETÖ ejderhası, örgütü… Ne bileyim eskiden bunlara ne denirdi, yani kendi elinde yaratılmış, 'Frankenstein' haline gelmiş bir örgüt… Nasıl zaman içerisinde silah kullanacak, devlete zarar verecek, hükümetleri devirecek, masum insanlarımızı katledecek bir noktaya geldi. Bunun araştırılması ayrı bir konu.

Diyanet, 15 Temmuz’dan sonra yayınladığı araştırmayı hatırlatan Arınç, “Manevi açıdan bunu irdeledi. Dinsel açıdan irdeledi. Ama bunun dışında işin politik boyutu var, siyasi boyutu var, toplumsal boyutu var. Ben yıllarca insanlarla birlikte oldum. Bunlara sempati duyanların ortak noktalarını az çok biliyorum” diye konuştu.

'BELKİ DENİZ BAYKAL’I ÇIKARMAK LAZIM'

Arınç, şöyle sürdürdü:

"Bakın Didem hanım, bütün siyasetçiler…Yani bunun içerisinden belki Deniz Baykal’ı çıkarmak lazım. Belki bir başkasını çıkarmak lazım. Ama zaman içerisinde bunlarla bir araya gelmişlerdir. Bu sayın Demirel için de geçerlidir. Açılışlarda bulunmuştur, terör örgütünün başıyla fotoğrafları vardır. Ondan övgüyle bahsetmiştir. Yurt dışındaki okullarına destek olmuştur, mektuplar yazmıştır."

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi