CHP Büyük Kurultayı'nın detayları belli oldu: Açık alanda ve seyircisiz yapılacak

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında ertelenen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Büyük Kurultayı’nın hazırlıkları devam ediyor. Temmuz sonu ya da Ağustos başında yapılması planlana kurultay, açık alanda ve seyircisiz olacak. CHP Kurultayı 'açık alanda' yapılan ilk siyasi parti büyük kongresi olarak tarihe de geçecek.

AĞUSTOS AYININ İLK DÖNEMİNE SARKABİLİR

Sözcü Gazetesi'nden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre; CHP'nin kurultay için üzerinde durduğu tarih 18-19 Temmuz hafta sonu ya da bir sonraki hafta sonu olan 25-26 Temmuz. Ancak CHP yetkilileri, Covid-19 önlemleri altında yapılan kurultay hazırlıklarının bu tarihlere kadar yetiştirilmezse, Ağustos ayının ilk dönemine de sarkabileceğini ifade ediyorlar.

SEYİRCİSİZ YAPILACAK

Kurultay açısından bir başka önemli unsur ise, seyircisiz yapılacak olması. CHP Kurultayı'nda delegeler dışında sadece kurultay alanındaki görevliler ve basın mensupları yer alacak. Kurultayın ilk gününde Genel Başkanlık seçimi, ikinci gününde ise Parti Meclisi seçimi yapılacak.

AÇIK ALANDA YAPILACAK

CHP yetkilileri, Covid-19 salgını için oluşturulan Bilim Kurulu'na danıştıktan sonra, kurultayın açık alanda yapılabileceği bilgisini aldı.

ANKARA'DA AÇIK ALAN ARANMAYA BAŞLANDI

Bunun için de, 1200'den fazla delege, parti yöneticileri, basın mensupları ve görevlilerin oluşturacağı 2 binden fazla kişinin yer alabileceği Ankara'da bir açık alan aranmaya başladı. Bu çerçevede, Eryaman Stadyumu ya da Osmanlıspor stadyumu üzerinde duruluyor. Ancak Ankara'daki yarı açık konser alanları da kurultay için incelenen yerler arasında.

ETİKETLER

Editörün Seçimi