CHP, 'çoklu baro' kanunun iptali için AYM'ye başvurdu

Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kamuoyunda 'çoklu baro düzenlemesi' olarak bilinen 7249 sayılı Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuru dilekçesini teslim eden Altay, "Bu başvurumuzun kabul edileceğine dair yüzde 100’lük bir inançla buradan ayrılacağım" dedi.

'HÜKÜMLERİN İPTALİNE YÖNELİKTİR'

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kamuoyunda ‘çoklu baro’ olarak bilinen kanunun iptal edilmesiyle ilgili dilekçeyi AYM’ye teslim ettikten sonra bir basın açıklaması yaptı.

Altay, açıklamasında "Bu kanun milleti kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya yönelik hükümlerin iptaline yöneliktir. Bu kanun 28 maddedir, biz bu 21 maddesinin iptalini talep ettik. Bu sık karşılaşılan bir durum değildir. 15 ve 18’inci maddelerin ilintili olduğu için 21 maddeyi içermektedir" ifadelerine yer verdi.

'TÜMÜNÜN İPTALİNİ İSTEDİK'

Anayasa’nın 88’inci maddesinin iç tüzüğü işaret ettiğini söyleyen Altay, "İçtüzük çiğnenmiş ve komisyon toplanmıştır. Biz buna eylemli içtüzük ihlali diyoruz. Bunların yok hükmünde olduğunu biliyoruz. Bu nedenle eylemli içtüzük ihlali nedeniyle teklifin tümünün iptalini istedik" dedi.

'NE VAR BUNDA DENİLEBİLİR?'

Altay, şöyle devam etti:

"İstanbul’da 23, Ankara’da 8, İzmir’de 4 baro kurulabilir. ‘Ne var bunda’ denilebilir. Barolar arası ideolojik, ekonomik ve siyasi rekabet düzeni, disiplini ortadan kaldırır. Ayrıca farklı dinsel, etnik, ideolojik ve hatta yaşam tarzı üzerinden oluşacak barolar adliyeleri çatışma merkezine dönüştürür"

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi