CHP İBB Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, Babıali TV’den Suat Toktaş’ın sunduğu programda konuştu. Balbalı, kredi almak için aradıkları kamu bankalarının telefona bile çıkmadıklarını söyledi.

İBB’nin yarım kalan projelerini tamamlamak ve yeni projeler yapmak için kamu bankalarından kredi almaya çalıştıklarını söyleyen Balyalı, “Fakat bazı bankalar telefona dahi çıkmadı. Kimisi sudan bahanelerle bizi oyaladı. Biz de bu projeleri tamamlamak için yurt dışına gittik. Zaten metro projeleri gibi büyük projeler, bizden önce de dış kredilerle tamamlanmış. Bunu ilk defa biz bulmadık. Ama bir anda kamu kurumları bize kredi vermeme kararı aldı sanki. Paramızın bulunduğu, maaşları ödediğimiz bankalar, kredi isteklerimize yanıt vermiyor. Bu bankacılık sistemine göre oldukça anlamsız” ifadelerini kullandı.

‘BİR BELEDİYE ŞİRKETİNİN VERGİ VE SİGORTA BORCU OLABİLECEĞİNİ TAHMİN ETMEZDİK’

Dışarıdan bulunan kredilerin bir bölümünün, İBB’nin kendi şirketlerinin sigorta ve vergi borçlarına gittiğini söyleyen Balyalı, “Bir belediye şirketinin vergi ve sigorta borcu olabileceğini tahmin etmezdik. İBB bünyesindeki şirketlerin toplamda 700 milyon TL civarında vergi ve sigorta borcu olduğu ortaya çıktı. Bunun kapatılması neden önemli? Bir belediye şirketi, vergi ve sigorta borcu varsa ihaleye giremez. Kendi düzenlediğimiz ihalelere şirketlerimizin katılabilmesi için bu borçları ödedik” dedi.

‘İBB’NİN 80 BİN ÇALIŞANI, 28 ŞİRKETİ VAR’

İşe alımda liyakate uygun davrandıklarını ifade eden Balyalı, “İBB’nin 80 bin çalışanı 28 şirketi var. Eskiden adama göre iş yaratılan bir sistem vardı. Şimdi işe ve liyakate göre alım yapıyoruz. Belediyemizin hangi konuda neye ihtiyacı varsa o konuda uygun kişileri işe almaya çalışıyoruz. Şu ana kadar  bin 300 kişiyi işten çıkardık. Bunların yanında toplu istifalarla birlikte 3 bin 800 kişi işten ayrıldı. Zaman zaman AKP’li çalışanların iş yavaşlatmalarına ve engellemelerine maruz kaldık. Ama bunu yavaş yavaş aşıyoruz. Anlaşmaya başladıkça yumuşama başladı. Biz 80 bin insanı işten atıp yerine 80 bin kişiyi alamayız. Bunu asla yapmayacağız. AKP’li olabilir. İşini düzgün yapıyorsa o insanı işinden etmek olmaz” şeklinde konuştu.

ETİKETLER


Editörün Seçimi