CHP 37. Olağan Kurultayı'nda asıl yarışın ikinci günde olması bekleniyor

Koronavirüs nedeniyle 28-29 Mart'ta yapılması planlanan 37. Olağan Kurultayı'nı ertelemek zorunda kalan CHP; yeni tarih olarak 25-26 Temmuz'u belirledi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ile eski Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen aday olacağını açıklamıştı. Partinin 2018 seçiminde cumhurbaşkanı adayı da olan Muharrem İnce henüz adaylık konusunda net kararını açıklamazken, ertelenen kurultay için İlhan Cihaner, Müslim Sarı, Umut Oran'ın adaylık için zemin yokladığı biliniyor.

'ASIL SÜRPRİZ İKİNCİ GÜNDE'

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre Kılıçdaroğlu'nun delege üzerindeki gücü nedeniyle genel başkanlık yarışında bir sürpriz beklenmese de, asıl yarışın, partinin en üst organı olan Parti Meclisi (PM) seçiminde, yani kurultayın ikinci gününde yaşanması bekleniyor.

TEMA: İKTİDAR YÜRÜYÜŞÜ

Kurultay hazırlıklarının koordinasyonundan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, konuyla ilgili sorularını yanıtladı. 2018'de yapılan tüzük değişikliklerinin de ilk kez bu kurultayda uygulanacağını anımsatan Salıcı, CHP'nin genel başkan adaylarının da, parti meclisine aday isimlerinde özgür yarışabildiği tek parti olduğu görüşünde. Salıcı, yapılan tüzük değişikliği ile genel başkan adayı olma koşulunun esnetildiğini, genç kotasının yüzde 20'ye, cinsiyet kotasının yüzde 33'e çıkarıldığını da anımsattı.

CHP'nin kurultayının ana teması, daha önce de ilan edildiği gibi "iktidar yürüşüyü" olacak. Salıcı, bunun nedeniyle ilgili, 31 Mart yerel ve 23 Haziran 2019'daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle başlayan sürece işaret ediyor:

"CHP bir yandan kendi içinde yarışmayı da kolaylaştıran bir yaklaşım izliyor. Gençlerin PM'de temsiline de yer açılyor. Bir yandan da vizyonunu, 31 Mart'ta kazandığı belediyelerde başarılı olmak ve bunu genel iktidara taşımak olarak koyuyor."

ETİKETLER

Editörün Seçimi