CHP'de sessiz kurultay: İstanbul'da ilçe başkanları belli oldu, gözler il kongresinde

TÜKENMEZ HABER - CHP'nin 14 Aralık 2019'da başlayan 37. Olağan Kurultay sürecinde ilçe kongreleri tamamlandı. İlçe başkanları ve yönetimleri belli olurken, 28-29 Mart’ta yapılacak kurultayda oy kullanacak delegeler de netleşti. İlçelerin büyük çoğunluğunda seçimlere tek adayla gidilirken, İstanbul İl başkanlığında Canan Kaftancıoğlu’nun adı öne çıkıyor. Bir yarış beklenen Ankara’da ise Kılıçdaroğlu’nun işaret edeceği ismin ipi göğüslemesi bekleniyor.

Kongre süreçlerinde en çok konuşulan illerin başında gelen İstanbul’da 39 ilçe başkanları da belli oldu. 14 Aralık 2019'da başlayan kongre sürecinde ilçe kongreleri tamamlandı. Seçimlerde genellikle tek liste yöntemi benimsenirken, ciddi tartışmalar yaşanmadı. Önceki kurultaylarda il başkanlığı en çok tartışılan illerden biri olan İstanbul da sessiz bir kurultay süreci geçiren illerden oldu. İlçe kongreleri tamamlanan İzmir’de il kongresi 8 Şubat’ta, İstanbul’da ise 9 Şubat’ta yapılacak. Ankara’da ise il kongresi 16 Şubat’ta.

İSTANBUL, CANAN KAFTANCIOĞLU'YLA YOLA DEVAM EDECEK

İstanbul’da Canan Kaftancıoğlu ve İzmir’de Deniz Yücel ile devam edilmesine kesin gözüyle bakılırken, Ankara’da mevcut İl Başkanı Rıfkı Güvener, Ali Hikmet Akıllı ve Umut Akdoğan’ın ismi konuşuluyor. Ankara’da il başkanı belirlenmesinde Kılıçdaroğlu’nun işaret edeceği ismin öne çıkması bekleniyor. CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı büyükşehirlerden Adana’da mevcut İl Başkanı Mehmet Çelebi, Mersin’de de mevcut İl Başkanı Adil Aktay’ın isimleri öne çıkarken, Antalya’da birden fazla adayın yarışacağı konuşuluyor.

KILIÇDAROĞLU VE KAFTANCIOĞLU YENİ İLÇE BAŞKANLARIYLA BULUŞTU

Geçtiğimiz günlerde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu'yla birlikte tamamlanan İstanbul kongrelerinde seçilen 39 ilçe başkanıyla bir araya gelmişti.

KONGRENİN SLOGANI: İSTANBUL’DAN TÜRKİYE’YE TEK YÖN İKTİDAR!

CHP İstanbul'da 39 ilçenin kongreleri tamamlandı. CHP İstanbul 37. Olağan İl Kongresi ise 9 Şubat Pazar günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Kongrede çoğunluk sağlanması durumunda saat 08.00’de; çoğunluk sağlanamaması durumunda ise saat 11.00’de toplanacak. Kongre sürecinin sloganı ise ‘İstanbul’dan Türkiye’ye Tek Yön İktidar’ olarak belirlendi.

CHP’NİN İSTANBUL'DA SEÇİLEN 39 YENİ İLÇE BAŞKANI:

Sakin bir kongre süreci geçiren İstanbul’da ilçe başkanları da belli oldu.

Yeni ilçe başkanları şöyle:

Büyükçekmece: Hüseyin Remzi Gökbulak, Beylikdüzü: Taşkın Özer, Avcılar: Erdal Nas, Esenyurt: Hüseyin Ergin, Küçükçekmece: Turgay Özcan, Bahçelievler: Özgür Çelik, Bağcılar: Murat İmrek, Esenler: Bülent Ütebay, Zeytinburnu: Metin Doğan, Şişli: Oya Akman, Sultangazi: Murat Poyraz, Gaziosmanpaşa: Hakan Bahçetepe, Sarıyer: Sevim Yalınkılıç, Sancaktepe: Muharrem Aydın, Sultanbeyli: Hayati Bozkaya, Maltepe: Ali Cengiz Erol, Ataşehir: Celal Yalçın, Şile: İbrahim Çelik, Kadıköy: Ali Narin, Çekmeköy: Hüseyin Kızıldaş, Beşiktaş: Gözde Fil, Silivri: Berker Esen, Güngören: Temel Akkoç, Eyüp: Doğan Sarıtaş, Bayrampaşa: Hasan Mutlu, Ümraniye: Zeynel Kızılkaya, Kağıthane: Cihan İlim Yeşildağ, Fatih: Soner Özimer, Adalar: Ali Ercan Akpolat, Tuzla: Eren Ali Bingöl, Beykoz: Aydın Düzgün, Kartal: Efendi Argunşah, Pendik: Doğan Çakmak, Beyoğlu: Şahin Dil, Başakşehir: Deniz Bakır, Üsküdar: Suat Özçağdaş, Arnavutköy: Özlem Kutbay, Bakırköy: Celal Sevinç, Çatalca: Mehmet Seddar Çoban.

İSTANBUL, İZMİR, ANKARA DELEGELERİ BELİRLEYİCİ OLACAK

28-29 Mart’ta yapılacak CHP 37'inci Olağan Kurultayı'nda oy kullanacak delegeler de netleşiyor. CHP’de 196 delegeyle İstanbul, en çok delegesi olan il. Doğal delegelerle birlikte İstanbul’un kurultaydaki delege sayısı 250’yi aşıyor. İstanbul’u 72 delege ile Ankara, 56 delege ile İzmir ve 40 delege ile Bursa, 30’ar delege ile de Adana ve Konya takip ediyor. Büyükşehirlerin desteğini alan isimler parti yönetimine girme konusunda avantajlı. 

60 KİŞİLİK PARTİ MECLİSİ BELİRLENECEK

3 Şubat-2 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak il kongrelerinde hem il başkanları hem de kurultay delegeleri belirlenecek. CHP'nin büyük kurultayında, genel başkanın yanı sıra partinin kurultaydan sonraki en önemli organı olan 60 kişilik Parti Meclisi (PM) de belirlenecek. CHP'de Merkez Yönetim Kurulu ise Genel Başkan tarafından bu 60 kişilik PM içerisinden atanıyor.

GENEL BAŞKAN ADAYLIĞI İÇİN YÜZDE 5 DELEGENİN İMZASI GEREK

Büyük Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu'nun tek aday olması beklenirken, genel başkan adayı olmak için delege tamsayısının en az yüzde 5'inin imzası gerekiyor. CHP kurultaylarında yüzlerce başvurunun yapıldığı PM adaylığı için de en az 10 kurultay delegesinin ya da genel başkanın yazılı önerisi gerekiyor.

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı ise 28-29 Mart 2020'de Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleşecek.

ETİKETLER

Editörün Seçimi