CHP'de üç isim kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi: Kocasakal'dan açıklama

CHP’nin CNN Türk’ü boykot kararının ardından eski İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın Başak Şengül’ün sunduğu “Akıl Çemberi”, İrem Çiçek’in de Ahmet Hakan’ın sunduğu “Tarafsız bölge” programına katılarak boykotu delmesi üzerine İl Başkanlığı harekete geçti. Edinilen bilgiye Ümit Kocasakal ve İrem Çiçek’in “Alınan yönerge kararına göre aykırı şekilde davranarak parti politikaları ile bağdaşmayan tutum ve davranışlarından” dolayı kesin ihraç talebiyle İl Disiplin Kurulu’na sevk edildiği öğrenildi.

OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Cumhuriyet'ten Leyla Kılıç'ın haberine göre kararın oy birliği ile alındığı belirtildi. Yine eski CHP Genel Sekreter yardımcısı ve eski İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen’in de “parti yetkililerinin bilgisi dışında çıktığı televizyon programında parti politikaları ve Genel Başkan aleyhinde parti programı ve disipline bağdaşmayan söylemleri” nedeni ile disipline sevk edildiği kaydedildi. Disiplin sürecine ilişkin hazırlanan tebligatların Kocasakal, Çiçek ve Sevigen’in adresine gönderildiği öğrenildi.

 ‘EMİR- KOMUTA ALTINDA HAREKET EDEMEM’

Yeniçağ'a açıklamalarda bulunan Kocasakal, boykot gerekçesinde haklılık payı olsa da, kararı doğru ve tutarlı bulmadığı için programa katıldığını belirten Kocasakal; ‘Ben kendi ifade özgürlüğümü de çok önemli, değerli ve kutsal sayarım. Ben ‘emir-komuta’ altında hareket edebilecek bir insan değilim. ‘Biz yöneticiler olarak çıkmayacağız’ derseniz saygı duyarım, olabilir. Ama ‘ CHP’den kimse çıkmayacak’ derseniz uygun olmaz. Benim üye olarak ifade özgürlüğüm var.  Partinin kararlarının da üstünde ilkeler vardır. Ya da benim hayata bakışım böyle…’ diye konuştu.

'KENDİLERİ BİLİR'

Hayatı boyunca basın ve ifade özgürlüğünü savunduğunu belirten Ümit Kocasakal, ihraç istemiyle disipline verilmesi ile ilgili olarak ise; ‘Ben disiplin ihlali oluşturan bir fiil işlediğim kanaatinde değilim. Ben her zaman doğru olduğuna inandığım şeyleri her türlü bedeli ödemeyi göze alarak yaptım. Bedelini neyse dün olduğu gibi bugünde ödemeye hazırım. Eğer bu sebeplerden ötürü ihraç edileceksem, kendileri bilir.’  ifadelerinde bulundu.

'BOYKOTTAN HABERİM VAR'

İrem Çiçek, boykotu delme kararını Twitter'dan şu sözlerle duyurmuştu:

"CHP'de bir görevim yok. Avukatlık mesleğime devam ediyorum. Boykottan haberim var. Daha önce olduğu gibi doğru bildiğimizi her mecrada anlatmaya devam"

MEHMET SEVİGEN: DİSİPLİN KURULUNA SEVK EDİLDİĞİMİ SİZDEN ÖĞRENDİM

Independent Türkçe’ye açıklama yapan Mehmet Sevigen, disiplin kuruluna sevk edildiğini medyadan öğrendiğini belirtti.

Partisinin aldığı boykot kararını delmediğini ifade eden Sevigen şunları söyledi:

"Partimin aldığı boykot kararını delmedim. CNN Türk yayına hiç çıkmadım. Başka televizyon kanalları yahut gazeteler benimle konuşmak istediği zaman da geri çevirmedim. Bunu da CHP yönetimi de çok iyi biliyor. Bu karara bir türlü anlam veremedim. Disipline sevk edildiğimi de medyadan öğrendim. Haberim yok sorup ne olduğunu öğreneceğim."

Sevigen, 21 Ekim 2019'da Sabah gazetesine demeç vermiş, geçtiğimiz günlerde A Haber'de yayınlanan programa katılmıştı. Sevigen'in CNN Türk'e yönelik boykot kararının ardından bu kanalda herhangi bir yayına katılmadığı biliniyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi