CHP’den Fahrettin Altun’un inşaatı hakkında suç duyurusu

Kolaj: Tükenmez Haber

CHP İBB Meclis Grubu, Kuzguncuk’taki vakıf arazisinde izinsiz inşaat yaptırdığı iddiasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet gazetesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki vakıf arazini kaçak yapılaşmaya gittiğini duyurmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 13 Nisan 2020 Pazartesi günü Altun’un söz konusu vakıf arazisine izinsiz bir şekilde yaptırdığı yol, şömine ve çardak gibi peyzaj düzenlemesini yıktı. Altun’un ise aynı gün Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak araziyi kiraladığı tespit edildi.

‘500 BİN LİRAYA KADAR PARA CEZASI TALEP EDİLDİ’

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri tarafından yapılan suç duyurusunda Altun’un Boğaziçi Kanunu’nun ilgili maddelerine göre 1 aydan 6 aya kadar hapis cezası ve 200 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası ile cezalandırılması talep edildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen suç duyurusu dilekçesinde “Boğaziçi Kanunun amir hükmüne rağmen en üst düzeydeki bir kamu görevlisi olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından, yetkili kurumlara hiçbir şekilde başvuru yapılmadan ve gerekli izinler alınmadan, Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bir Vakfa ait arazi üzerinde kaçak imalat yapılmıştır. 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na aykırı suç teşkil eden eylemleri nedeniyle cezalandırılmaları için haklarında iddianame düzenlenerek dava açılmasına ve açılacak davaya müdahil olunacağından iddianame ve Mahkeme bilgilerinin tarafımıza bildirilmesine karar verilmesini talep ederim” ifadelerine yer verildi.

KAFTANCIOĞLU: BİRİLERİ GELİP KEYFİNE GÖRE YAPILAR YAPAMAZ

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, “Sayın Altun’un bu olayda üst düzey bir kamu görevlisi olarak devletin nüfuzunu kullandığı görülüyor. Kendisi önce koruma statüsündeki bir vakıf arazini kaçak, izinsiz yapılaşmaya açıyor sonra da yakalandığı gün o araziyi kiralıyor. Kaçak iş yapmak zaten tek başına suç iken yakalanınca kiralamak da dolandırıcılık suçudur. İBB ekipleri 13 Nisan’da Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğünün oluruyla kaçak yapılaşmaya müdahale ediyor ve ne tesadüf ki 13 Nisan’da söz konusu arazi Altun’a kiralanıyor. O mahallede insanlar evlerine izinsiz çivi çakamazken birileri gelip keyfine göre yapılar yapamaz” diye konuştu.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi