CHP'den önerge: Salgında toplanan yardım paraları araştırılsın

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Covid -19 salgınında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasında toplanan 2 milyar liranın nereye harcandığına ilişkin Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

CHP’li milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na önerge veren Emir, “Aile Bakanı, ısrarla paranın nereye harcandığını açıklamaktan kaçınıyor. Bu konuda sabıkalısınız, vatandaş size güvenmiyor, Meclis kampanyayı denetlesin” dedi.

Kampanyayla ilgili en son 23 Mayıs’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kamuoyunu bilgilendirdiğini ve toplanan para miktarını 2 milyar 30 milyon 380 bin 771 TL olarak açıkladığını anımsatan Emir, “Daha önce başlatılan benzer yardım ve bağış kampanyalarında olduğu gibi ilgili kararın Resmi Gazete’de yayımlanması ve toplanan bağışların ne şekilde ve kimler için harcanacağının ilan edilmesi gerekmektedir. Bakanlık, Meclis’e sunduğumuz soru önergelerini de bugüne kadar yanıtsız bırakmıştır. Bundan dört yıl önce 15 Temmuz şehit yakını ve gaziler için toplanan yardım paralarını bizim zorlamamızla daha üç ay önce dağıtmaya başlamışlar, o da çok küçük bir kısmını. Bu konuda sabıkalısınız, vatandaş size güvenmiyor. Kampanya kapsamında toplanan bağışların ne kadarının şahıs, ne kadarının kurumlar tarafından geldiğini sorduk, onu da yanıtlamadılar” diye konuştu.

MECLİS KAMPANYAYI DENETLESİN’

Emir, “Bağışların çok büyük bir kısmının kurumlardan geldiğini duyuyoruz. Bu soruya yanıt verseler, vatandaşın ne kadar güvensiz olduğu ortaya çıkacak. Kampanya kapsamında bugüne kadar tam olarak ne kadar para toplandığı, bu paraların başka kaynaklara harcanıp harcanmadığı ya da bundan sonra ne şekilde harcanacağının tespiti amacıyla Meclis araştırması açılmasını istiyoruz. Aile Bakanı, ısrarla paranın nereye harcandığını açıklamaktan kaçınıyor. Vatandaş size güvenmiyor, Meclis kampanyayı denetlesin” dedi.

ANKA

ETİKETLER

Editörün Seçimi