CHP'li Antmen: 'Biz Bize Yeteriz' kampanyasının bağış paraları ortada yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 'Biz Bize Yeteriz' bağış kampanyası kapsamında toplanan paraların akıbetini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Oktay, CHP'li Antmen'e gönderdiği yanıtta "Biz bilmiyoruz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na sorun" dedi. CHP'li Antmen, bu cevap sonrası 'Biz Bize Yeteriz Türkiye' bağış kampanyası sorularını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu. Bakan Selçuk, CHP'li Antmen'e "İnternet sitemizde var oradan bakın" yanıtını verdi. Adalet ve kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında 'Biz Bize Yeteriz Türkiye' sloganı ile başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında şu ana kadar 2 milyar 100 milyon 418 bin TL bağış toplandı.

'DEVLET BU KADAR GAYRİCİDDİ Mİ YÖNETİLİR?'

Bu yanıta tepki gösteren Alpay Antmen, bu paraların salgın nedeniyle mağdur olan vatandaşlar için kullanılması gerektiğini söyleyerek “Devlet bu kadar gayriciddi yönetilir mi? Cumhurbaşkanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle bir bağış kampanyası yapıyor. Bu kampanya kapsamında şu ana kadar 2 milyar 100 milyon 418 bin lira toplanıyor. Biz de bu paraların nerelere harcandığını soruyoruz. Bağış kampanyasını yapan makam olan Cumhurbaşkanlığı ‘Biz bilmiyoruz, Aile Bakanı’na sorun’ diyor. Bu mu güçlü başkanlık sistemi? Kendilerinin topladığı paradan haberleri yok. Biz süreci takip ediyoruz, vatandaşın her bir kuruşunun peşindeyiz çünkü. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na aynı soruları yönelttik. ‘Bu paralar nerede, kimler tarafından nasıl ve ne şekillerde kimlere dağıtıldı?’ diye sorduk. Gelen yanıt ne devlet adabına ne de Anayasanın kurallarına uymuyor. Bana ‘internet sitemizde var bakın’ yazmış” ifadelerini kullandı.

'EĞER KORKUNUZ YOKSA SAKLAMAZSINIZ'

CHP’li Antmen "Halkın her kuruşunun hesabını sormak bizim namus borcumuz diyerek Aile Bakanlığının sitesini ayrıntılarıyla taradık, inceledik. Ne bu bağış kampanyasının paralarının akıbeti var ne de kimler tarafından nerelerde tutulduğu, neye harcandığı var. Hiçbir bilgi yok. Eğer bir korkunuz yoksa saklamazsınız. Eğer açıklamaktan korkuyorsanız o zaman da korkacak bir şeyiniz var demektir. Biz Bize Yeteriz dediler ama galiba ‘Biz Bize Yiyelim’e geldiler” ifadelerini kullandı.

'CHP'Lİ BELEDİYELERDEN UTANSINLAR'

CHP'li Antmen'in açıklamasında öne çıkanlar şu şekilde:

"Salgın döneminde vatandaşımıza ayrım gözetmeksizin fedakarca hizmet eden başta İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Antalya, İzmir ve diğer tüm CHP’li belediyelerden utansınlar. Canlı yayında ihaleyi şeffaf yapan, harcanan her kuruşun hesabını veren, vatandaşa bedava maske ve ekmek dağıtan, onların evine kadar gidip hizmet veren belediyelerimiz ve çalışanlarından utansınlar. Fedakarca çalışan Cumhuriyet Halk Partisi’nden utansınlar. Halka hizmet eden ve harcanan her kuruşun hesabını veren belediyeleri engellediler ama kendileri “bağış paraları nerede?” sorumuza cevap bile veremediler."

Cumhuriyet

ETİKETLER

Editörün Seçimi