CHP'li Girgin: Basına destek politikası olmadığını itiraf ettiler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, koronavirüs salgını nedeniyle yerel basına destek sorularına Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan cevap geldiğini söyledi.CHP'li Girgin, "Maliye ve Hazine bakanı, bahsi geçen hususlara ilişkin bilgiler sitelerinde yer aldığını söyleyerek aslında bir desteğin de, cevabın da olmadığını itiraf etmiş. Yerel basına destek şart ve bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

CEVAP OLARAK SİTE ADRESİ GÖSTERİLDİ

CHP'li Girgin'in, 15 Nisan 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlanması için verdiği soru önergesine, cevap olarak site adresi gösterildi. Girgin, site adresini sorguladıklarında yasal düzenlemelerin, mücbir nedenlerin ve vergi ertelemelerinin yer aldığını, yerel basına ve basın emekçilerine destek konusunda iktidarın bir cevabı olmadığını gördüklerini söyledi.

'SALGIN NEDENİYLE YEREL BASIN ORGANLARI MALİ AÇIDAN KÖTÜ DURUMA DÜŞTÜ'

Girgin, Covid-19 salgını nedeniyle il ve ilçelerde yayın yapan yerel basın organlarının mali açıdan kötü duruma düştüklerini belirterek, salgın koşullarında dahi yerelin nabzını tutan ve sorunlarını dile getiren on binlerce basın emekçisinin aileleriyle birlikte açlığa mahkum olduğunu, birer birer kapılarına kilit vurmak zorunda kalan yerel basının ayakta kalması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na 11 başlıkta soru yönelttiğini ifade etti. Sosyal devletin böyle zamanda belli olduğunu, kepenk kapatan esnaftan işsiz kalan vatandaşa kadar herkese doğrudan gelir desteğinin verilmesi gerektiğini dile getiren Girgin, vatandaşa borç vermenin ve vergi ertelemenin destek sayılamayacağını söyledi.

'YEREL BASININ EN BÜYÜK FİNANSMAN KAYNAĞI RESMİ İLANLARDIR'

"Yerel basının en büyük finansman kaynağı resmi ilanlardır. Bu süreçte mahkeme ve icra ilanları, takibatlar durdurulmuş olduğu için resmi ilan yoktur. Pek çok Kamu Kurumu da ihale yapmamaktadır ve bu nedenle ihale ilanları da durmuştur. Böyle bir dönemde basın çalışanlarının tamamına ve işsiz kalanlara 3 maaşlık destek verin dedik. Gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi için gümrük vergilerini tamamen sıfırlayın dedik. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payını yüzde 5'e düşürün dedik. Kamu kurumlarının resmi ilan statüsünde olmayan reklamlarına ayrılan bütçenin asgari yüzde 30'u yerel medyaya ayrılsın ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla eşit olarak dağıtılsın dedik. Toplumsal mesaj içeren devlet duyurularını resmi ilan olarak yayınlayarak yerel basına destek sağlayın dedik" diyen Girgin bakanlığa sunduğu soruları bir kez daha hatırlattı.

'SORULARIMIZ VE YEREL BASIN İÇİN TALEPLERİMİZ HALA CEVAP BEKLEMEKTEDİR'

Verdiği soru önergesine yer alan hiçbir soruya cevap alamadığını belirten Girgin, "Maliye ve Hazine bakanı, bahsi geçen hususlara ilişkin bilgiler sitelerinde yer aldığını söyleyerek aslında bir desteğin de, cevabın da olmadığını itiraf etmiş. Sorularımız ve yerel basın için taleplerimiz, hâlâ cevap beklemektedir. Anadolu basını, varsa hazırdaki paradan gazeteyi döndürmeye çalışıyor. Olmayanlar ise kapanma aşamasında.. Yerel basına destek şart ve bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi