CHP'li Girgin'den kıdem tazminatı açıklaması: Kimse işçinin alın terine el uzatmaya kalkmasın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi. CHP'li Girgin, kıdem tazminatı tartışmalarına ilişkin "İki de bir bu konuyu gündeme getirerek işçileri ve ailelerini huzursuz etmeyin" ifadelerini kullandı.

'HER KRİZ GİBİ İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ BU KRİZ DE EN ÇOK EMEKÇİLERİ VURUYOR'

İmalat sanayisinin yüzde 32.5, motorlu taşıtlar imalat sanayisinin yüzde 76, deri imalatının yüzde 70 ve giyim sanayisinin yüzde 60 küçüldüğünü savunan Girgin, "Sonuç olarak en iyimser tahminle 1,5 milyon işsizimiz daha olacak. İşsizlikten, zamlardan, borçlardan azade bir aile kalmadı. Her kriz gibi içinde bulunduğumuz bu kriz de en çok emekçileri vuruyor." diye konuştu. Girgin, iktidarın yaşanan bu sorunlara çözüm üretmesi gerekirken, kıdem tazminatı konusunu yeniden gündeme getirdiğini söyledi.

'KİMSE İŞÇİNİN ALIN TERİNE EL UZATMAYA KALKMASIN'

Bu durumun "kriz fırsatçılığı" olduğunu ifade eden Girgin, "Kimse işçinin alın terine el uzatmaya kalkmasın. Kıdem tazminatı işçinin yıllarca döktüğü terin ve verdiği bir ömrün karşılığıdır. Kıdem tazminatı, işçinin ücretinin ödenmemiş, ertelenmiş parçasıdır. İşçinin tek görüp göreceği toplu para kıdem tazminatıdır. Yılların emeğidir, alın teridir. Çocuğuna düğün parasıdır. Başını sokacağı bir ev almak için tek toplu parasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

'İŞÇİLERİ VE AİLELERİNİ HUZURSUZ ETMEYİN'

Süleyman Girgin, işçilerin asıl ihtiyacının kıdem tazminatının güvence altına alınması olduğunu belirterek, "İkide bir bu konuyu gündeme getirerek işçileri ve ailelerini huzursuz etmeyin. Artık işçinin, yandaş müteahhitlere aktaracağınız 1 lirası kalmadı. İşçiler kıdem tazminatı alamıyor diye uykularınız mı kaçıyor? İşçiler kıdem tazminatına erişemiyor diye canınız mı sıkılıyor?" ifadelerini kullandı.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi