CHP’li Özel ve Özkoç’tan fezlekelere tepki

Berfin ADICAN


TÜKENMEZ HABER - Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un geçtiğimiz ay CHP grup başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Bürosu harekete geçmişti. Başsavcılık, Özel ve Özkoç'un 'kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret' ve 'iftira' suçlarını zincirleme işlediklerini belirterek, takibat yapılabilmesi için milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını istemişti.

Bu kapsamda hazırlanan fezlekelerin Adalet Bakanlığı’na gönderilmesinin ardından CHP’li Özel ve Özkoç konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP’Lİ ÖZEL: SARAY DÜZENİNİN İTİRAFI

“Bu mesele saray düzeninin bir itirafıdır” diyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Gelecekte bu saray düzeni ve saraydaki elde ettikleri kamu gücünü kendi lehine hukuksuzca kullananların günü geldiğinde bunların hesabını verirken kanıt olacak nitelikte bir durum” dedi.

‘NE ZAMANDAN BERİ ATANMIŞ BİRİ YARGININ ÜZERİNDE?’

CHP’li Özel, “Ne zamandan beri sarayda görev yapan bir atanmış bürokrat yargının üzerinde? Ne zamandan beri ona laf söylemek suç olmuş? Biz Anayasada yazan bir dokunulmazlıktan yararlanamazken o hiçbir yerde yazılı olmayan bir dokunulmazlıkla hakkında çıkan haberleri durdurtmaya, tweetleri sildirtmeye, gerçek olduğu belgelerle kanıtlı olduğu halde milletvekillerini bile susturmaya çalışıyor? Bu saray rejimine de, bu saray rejiminin yargı ayağına da, algı ayağına da teslim olmayız. Günü gelince hem vakıf arazisine el attığı için, hem de bu haberleri engelleyip kendisine bir dokunulmazlık sağladığı için ve buna da yargıyı alet ettiği için Fahrettin Altun yargı önünde hesap verecek” diye konuştu.

CHP’Lİ ÖZKOÇ: ‘ELLERİNDEN GELENİ ARTLARINA KOYMASINLAR’

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise, “Biz ilk defa fezlekeyle karşılaşmıyoruz. Bu iktidarı eleştirdiğimiz her konuda, iktidar kendisiyle ilgili eleştiriyi tehdit olarak algılıyor. Ellerinden geleni ardına koymasınlar” dedi.

Özkoç, sözlerine şöyle devam etti:

“Fahrettin Altun bir devletin memuru. Yasal olmayan işler yapmış, CHP’nin Grup Başkanvekilleri olarak kendisine eleştiri hakkımızı kullanmışız, sonuna kadar kullanacağız. Daha önceden de fezlekelerle karşılaştık. Hiçbir fezleke, hiçbir tehdit bizi yıldıramaz. Bizi zindanlara koyabilirsiniz, bizim milletvekilliğimizi elimizden alabilirsiniz ama asla mücadelemizi yok edemezsiniz. Fahrettin Altun kendisini gündeme getirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Devletin sıradan bir memuru usulsüz kanuna aykırı Boğaziçi yasalarına aykırı uygulamayı, üstelik de ihale sürecinde bir tek onun ihalesinde sanki kendisinin eleştirilemez biri olduğunu düşünerek bir tavır içerisine giriyor. Söylediği şey de neymiş ‘oturduğu yeri ifşa etmişler de terör odaklarına göstermişler’.  Ne özelliğin var da terör odaklarıyla ilgili? Bütün milletvekillerinin evi belli. Cumhurbaşkanı’nın kaldığı ev belli. Bakanların kaldığı yer belli. Elinden geleni artlarına koymasınlar.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi