CHP’li Tanal: 32 bin MEB işçisi 2 aylık maaşlarını alamıyor

Fotoğraf: AA

Taşerondan kadroya geçen 32 bin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) işçisi, temmuz ve ağustos ayında maaş alamıyor. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, iktidarın 2018’de seçimde oy almak için maaşlarını kesmediği binlerce işçinin pandemi sürecinde ortada bıraktığını söyledi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Tanal, 32 bin işçiye, her yıl temmuz ve ağustos aylarında maaş ödenmediğini belirtti. İşçilerin sadece 10 aylık maaşlarını alabildiğini vurgulayan Tanal, "Bu haksızlığı ortadan kaldırın” çağrısı yaptı.

‘15 TEMMUZ’DA MAAŞLARI YATMAYACAK’

Tanal, memurların maaşlarının 15 Temmuz’da yatacağını hatırlatarak “Ancak MEB bünyesindeki 32 bin işçiye tek kuruş ödenmeyecek. Bu yurttaşlarımız 2 ay işsiz kalıyor. Pandemi sürecindeyiz. İşten çıkarma yasağı bile çıkarıldı. Peki 32 bin MEB işçisinin suçu ne? Onlar ev geçindirmiyor mu? Borçları, kredi ödemeleri yok mu? 2 ay idare edemiyor musunuz bu emekçilerimizi" diye sordu.

Bu konuda sadece bir istisnaya şahit olunduğunu bunun da 2018 yılı genel seçimlerine denk geldiğini ifade eden Tanal, "Seçim için temmuz ve ağustosta maaşlarını kesmediğiniz işçileri, koronavirüs salgını sürecinde mağdur ediyorsunuz. El insaf be el isnaf" dedi.

‘VERGİ KESİNTİLERİYLE DE İŞÇİLERİ MAĞDUR EDECEKSİNİZ’

Diğer kurumlarda 696 sayılı KHK ile kadroya alınan işçilerin 12 ay kesintisiz çalıştığını ve maaşlarını aldığını anımsatan Tanal, "İşçiler 2 aylık sürenin bitiminde tekrar yatacak olan maaşları vergi dilimine de girecek. Vergi kesintileriyle de işçileri mağdur edeceksiniz. Lütfen 32 bin işçimiz ve aileleri için bu haksızlığı ortadan kaldırın” çağrısında bulundu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi