CHP'li Tekin: Kanal İstanbul bir suyolu projesi değil, beton lobisinin gayrimenkul projesidir

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'hayalim', İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'cinayet' dediği Kanal İstanbul projesi tartışılmaya devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Kanal İstanbul Projesi kapsamında hazırlanan 'Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda yapılan değişikliğe ilişkin açıklama yaptı. CHP'li Tekin, "Kanal İstanbul bir suyolu projesi değil, beton lobisinin gayrimenkul projesidir" ifadelerini kullandı.

'BU DÖNEMDE BİLE PROJENİN HIZLANDIRILMASI, BUNU BİR KEZ DAHA GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR'

Kanal İstanbul’un çevresinde kurulması planlanan “Yenişehir” için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Aralık 2019’da yapılan plan değişikliğinin revize edildiğini bildiren Tekin, “Bu yeni çevre düzeni planına göre, 'Yenişehir' ile kanalın etrafına konutlar, oteller, AVM’ler, sanayi siteleri, kongre ve fuar merkezleri, inşa edilmesi amaçlanıyor. Bu revizyonda bize gösteriyor ki, 'Kanal İstanbul' bir suyolu projesi değil, beton lobisinin bir gayrimenkul projesidir. Bu dönemde bile projenin hızlandırılması, bunu bir kez daha gözler önüne seriyor” dedi.

'İSTANBUL İÇİN SON MODEL BİR İHANET SAYFASI DAHA AÇILIYOR'

Pandemi süresince özellikle bu işin yapılmasının, iktidarın Türkiye gündemi ne olursa olsun ranttan vazgeçmeyeceğinin en önemli göstergesi olduğunu ifade eden Tekin, “Tarım ve mera alanlarını, orman alanlarını, su havzalarını, doğal, tarihi ve arkeolojik sit alanları üzerinde önemli tahribatlara yol açacağı aşikar olan bu projeyi hayata geçirebilmek için acele revizyon yapanlar, yakın gelecekte yapılacak talanlara, plan değişikliğiyle şimdiden kılıfına uyduruyor. Son şekli verilen planla birlikte 'Yenişehir’in tüm imar uygulamaları için resmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili kılınmış oluyor. İstanbul için son model bir ihanet sayfası daha açılıyor. Türkiye koronavirüs ile mücadele ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İstanbul’daki yerel yönetimi şehrin planlamasıyla ilgili tüm sürecin dışında tutup, kentteki en küçük parsellere bile müdahale etmesi kabul edilemez. Bilime, akla, doğaya, insanlığa ve her türden hukuki mevzuata ve kamu çıkarına aykırı olan Kanal İstanbul Projesi’ne karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Evrensel, Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi