CHP’li vekiller teklif sundu: Gebze il yapılsın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Haydar Akar, Kocaeli'nin 382 bin nüfuslu Gebze ilçesinin il yapılması için kanun teklifi hazırlayarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sundu. Kanun teklifinin gerekçesinde, "Gebze, coğrafi konum, nüfus, sanayi, teknoloji, güvenlik ve kamu hizmetleri bakımından il olmaya hazır durumdadır" denildi.

GEBZE'NİN NÜFUSU HER YIL 20 BİN KİŞİ ARTIYOR

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, teklif ile Gebze adında yeni bir il ve Mollafeneri ile Hereke adıyla da 2 yeni ilçe kurulması istendi. Gebze il yapılırsa, iki ilçesiyle birlikte 750 bin kişilik nüfusa sahip olacak. Göç alan bir ilçe olan Gebze’nin nüfusu her yıl 20 bin kişi artıyor.

'GEBZE L OLMASI DURUMUNDA İLÇELERİYLE BİRLİKTE YAKLAŞIK 750 BİN CİVARINDA NÜFUSA SAHİP OLACAKTIR'

Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Gebze gelişen ekonomisi, artan nüfusu, artan kamu hizmeti ihtiyaçları bakımından il olabilecek potansiyele sahip bir ilçedir. 60 yılında ilçe nüfusu 30 bin 412 iken, sanayileşmeye paralel olarak yaklaşık 18 kat artmış ve 2007 yılında 521 bin 291’e ulaşmıştır. 2019 yılı sonu itibarıyla ise Gebze’de toplam 382 bin 116 vatandaşımız ikamet etmektedir. Gebze il olması durumunda ilçeleriyle birlikte yaklaşık 750 bin civarında nüfusa sahip olacaktır."

'İL OLMAYA HAZIR DURUMDADIR'

İlçede doğum oranının ölüm oranına göre yüksek olduğunun belirtildiği gerekçede, Gebze nüfusunun yıllık 20 bin kişi civarında arttığı belirtildi. Kanun teklifinde ayrıca, "Gebze, coğrafi konum, nüfus, sanayi, teknoloji, güvenlik ve kamu hizmetleri bakımından il olmaya hazır durumdadır" denildi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi