'Çorlu davasında er ya da geç adalet yerini bulacak'

Aileler ve avukatlarının Anayasa Mahkemesi önünde tutmak istedikleri ancak polis engeli nedeniyle gerçekleşemeyen Adalet Nöbeti hakkında açılan davanın ilk duruşması dün Ankara 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 13 Nisan’a ertelenen duruşmanın ardından aileler TBMM’ye giderek, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’le birlikte bir basın toplantısı düzenlediler. Diğer CHP’li milletvekillerinin de destek verdiği basın açıklamasında aileler, adalet arayışlarından vazgeçmeyeceklerini ifade ettiler.

Burada konuşan Tekirdağ Milletvekili Yüceer, “Bugün Ankara adliyesi bir utanca tanıklık etti. 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı insanları aileleri yargılandılar. Oysa ki eşlerini, çocuklarını, sevdikleri insanları kaybetmişlerdi. Tek bir dilekleri vardı sorumluların yargılanmasıydı” dedi.

'KATLİAM GİBİ KAZALAR BİR DAHA YAŞANMASIN DİYE'

Yüceer, “Beren bebek daha 7 aylıktı. Ömer dört, Mavi Nur 7 yaşındaydı, Oğuz Arda 9, Gülce ise 12 yaşındaydı. 14 yaşındaki Bihter’imizin, 16 yaşındaki Sena’mızın daha gencecik yaşlarında ömürleri çalındı. Ailelerimiz biliyorlar ki, yitirdikleri yakınları gelmeyecek. Ama katliam gibi kazalar bir daha yaşanmasın diye adalet mücadelesi veriyorlar” diye konuştu.

Yargı süreci boyunca ailelerin karşılaştıkları zorlukları hatırlatan Yüceer, “İlk duruşmada, duruşma salonunun kapıları kilitlendi. Taraflı bilirkişi raporlarıyla sorumlular aklanmak istendi. “Yağmurdandır”, “kaderdir” dediler. Pişkinlikle ve vurdumduymazlıkla insanların acılarını önemsizleştirmek istediler” ifadelerini kullandı.

'ER YA DA GEÇ BEKLEDİĞİMİZ ADALET GELECEK'

Yüceer, Pamukova Tren Faciası ve diğer ölümlü tren kazalarının dava süreçlerinde yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekerek şunları söyledi:

“Pamukova ve diğer tren kazalarından aşinayız. İstiyorlar ki, zaman aşımı olsun, insanların acıları küllensin, insanlar sussun istiyorlar. Adalet arayışına gözdağı vermek istiyorlar. Ama ailelerimiz birlik içinde. Gerçek sorumlular, TCDD yöneticileri ve siyasiler yargılanana kadar bu mücadeleye devam edecekler. Susmayacaklar, unutmayacaklar. Unutmayacağız, tekrar benzer kazaların yaşanmaması için onların haklı mücadelesinin yanında olacağız. Er ya da geç beklediğimiz adalet gelecek.” 

ETİKETLER

Editörün Seçimi