Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayasofya 24 Temmuz'da ibadete açılacak

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşmasında Ayasofya ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “İnsanlığın ortak mirası Ayasofya, yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya, çok daha samimi, çok daha özgün şekilde devam edecek. Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz” dedi.

Ayasofya'da ilk namaz Lozan Barış Antlaşmasının 97. yıl dönümü olan 24 Temmuz'da kılınacak.

Erdoğan, “Tüm camilerimiz gibi Ayasofya’nın kapıları da yerli ve yabancı, Müslim ve gayrımüslim herkese sonuna kadar açık olacaktır” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN EGEMENLİK HAKLARIYLA İLGİLİ’

“Herkesi, ülkemizin yargı ve yürütme organları tarafından alınan Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası alanda bu konuda ortaya konan her türlü görüşü elbette anlayışla karşılarız. Ancak, Ayasofya’nın hangi amaçla kullanılacağı konusu, Türkiye’nin egemenlik haklarıyla ilgilidir. Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz” ifadelerini kullandı.

‘MİLLETİMİZİN AYASOFYA ÜZERİNDEKİ HAKKI DAHA FAZLADIR’

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk milletinin Ayasofya üzerindeki hakkı, yaklaşık 1500 yıl önce bu eseri ilk inşa edenlerden daha az değildir. Tam tersine yaptığı katkılar ve güçlü sahiplenişi itibarıyla milletimizin, bugün insanlık mirasının en önemli eserleri arasında gösterilen Ayasofya üzerindeki hakkı daha fazladır.”

Erdoğan, “Ülkemizin her köşesindeki camilerimiz yanında her inanca ait binlerce yıllık tarihi mabet vardır. Cemaati olan her yerde kiliseler ve havralar faaliyet göstermektedir. 435 kilise, sinagog ve havra bulunmaktadır. Buna rağmen millet olarak yakın tarihimizde dahi bunun tam tersi örneklerle karşılaşmaktan kurtulamadık” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’yı müzeye dönüştüren 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını eleştirerek, “Tek parti döneminde alınan bu karar, tarihe ihanet olmanın yanında hukuka da aykırıydı. Çünkü Ayasofya ne devletin ne de herhangi bir kurumun malı değil, vakıf mülküdür” dedi.

ERDOĞAN, ‘BUNLAR TEZGAH’ DEMİŞTİ

Geçen yıl mart ayında yapılan yerel seçimler öncesinde yaptığı Tekirdağ mitinginde Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmalarıyla ilgili konuşan Erdoğan, tepkili ifadeler kullanmıştı. "Bu işin bir siyasi boyutu var, yanı var. Yan tarafta Sultanahmet'i doldurmayacaksın, 'Ayasofya'yı dolduralım' diyeceksin. Büyük Çamlıca Camii'ni yaptık, 4-5 tane Ayasofya eder" diyen Erdoğan, şöyle devam etmişti:

"Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgah. Biz ne zaman neyin nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi