Demirtaş'tan 'birlik' açıklaması: Geniş toplumsal tabanlı bir demokrasi bloğu kurulabilir

Erdal İMREK


TÜKENMEZ HABER - 3 yılı aşkın süredir tutuklu olan HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden Tükenmez Haber’in sorularını yanıtladı.

'Bütün dünyada halk hareketleri devam ederken, Türkiye'de sol bir çıkış yakalayabilecek mi' tartışmalarına ilişkin, “Bugün için solda kapsamlı ve bütünlüklü birlik zor görünüyor” diyen Demirtaş bu görüşünü “Herkes kendi küçük partisini korumayı dünyanın en önemli meselesi ve amacı olarak görürken halkın gerçek beklentilerine kimse yanıt olamıyor” sözleriyle açıklıyor.

"Yine de sağlıklı bir tartışma zemini sağlanıp geniş toplumsal tabanlı bir demokrasi bloğu kurulabilir" diyen Demirtaş, ittifak tartışmalarına ilişkin ise “Her siyasi parti veya hareket kendi programını dayatınca ortaya sağlıklı bir ittifak çıkmaz. Parti veya kadro çıkarlarına, son derece gereksiz ideolojik çatışmalara son verilmedikçe, ortaya anlamlı bir güç birliği de çıkmıyor” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni partilerine ilişkin ise, “Eğer demokrasiye geçiş sürecine katkı verebilecek bir duruş ve toplumsal desteğe sahip olurlarsa elbette siyasette bir karşılıkları olur. Nasıl bir ilişkimiz olacağını pratikleri belirleyecek” dedi. 

‘SİYASETÇİLER DE KENDİLERİNE DERS ÇIKARSA DAHA İYİ OLUR’

Bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden, sorularımızı yanıtlayan Demirtaş, büyük ilgi gören kitabı Devranın Jülide Kural tarafından sahnelenen oyununu Eşi Başak Demirtaş, Dilek İmamoğlu ve Selvi Kılıçdaroğlu’nun birlikte izlemesini şu sözlerle değerlendirdi:

“Tek kelimeyle harikaydı. Bir arada olmak, dayanışma göstermek, umudu büyütmek her şeyden önce kutuplaşmaya verilmiş anlamlı bir mesajdır. Hepsine teşekkür edebilirim ancak. Buradan siyasetçiler de kendilerine ders çıkarır, ışık alırsa çok daha iyi olur elbette.” 

'BU ZATIN BENDEN BİR CEVABI HAK ETTİĞİNE İNANMIYORUM'

Demirtaş'ın 'Oyunun ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ‘Eksik yapmışsınız Kadir Efendi, bu ülkeyi bölemeyeceksiniz’ sözlerine yanıtı ise oldukça sert oldu:

"Süleyman ve Soylu kelimeleri yan yana gelince insan gerçekten de iyi bir şey çıkacak sanıyor ama durum tam tersi. Bu zatın benden bir cevabı hak ettiğine de inanmıyorum."

‘HERKES KENDİ PROGRAMINI DAYATINCA SAĞLIKLI BİR İTTİFAK ÇIKMAZ’

Daha önce verdiği demeçlerde ‘bir demokrasiye geçiş koalisyonu hükümeti’ önerisi yapan ve sol güçlerin bir araya gelmesinin önemine dikkat çeken Demirtaş, 'ittifak tartışmaları'na ilişkin, “Her siyasi parti veya hareket kendi programını dayatınca ortaya sağlıklı bir ittifak çıkmaz ve bu da mücadele güçlerinin dağınık durmasına, büyümemesine yol açar. Parti veya kadro çıkarlarına, son derece gereksiz ideolojik çatışmalara son verilmedikçe, ortaya anlamlı bir güç birliği de çıkmıyor. Yine de sağlıklı bir tartışma zemini sağlanıp geniş toplumsal tabanlı bir demokrasi bloğu kurulabilir” dedi.

‘SOLDA KAPSAMLI BİRLİK BU KOŞULLARDA ZOR’

‘Dünyanın birçok yerinde ciddi hareketlilikler yaşanırken, Türkiye’de sol, sosyalist güçlerin, emek ve demokrasi bileşenlerinin bir çıkış yakalayamıyor oluşunu neye bağladığını’ sorduğumuz Demritaş’ın cevabı bir eleştiri de içeriyor:

“Solda kapsamlı ve bütünlüklü birlik ise bu koşullarda zor görünüyor. Herkes kendi küçük partisini korumayı dünyanın en önemli meselesi ve amacı olarak görürken halkın gerçek beklentilerine kimse yanıt olamıyor. Ortak bir basın bildirisi bile tek bir kelime yüzünden günlerce tartışılıp krize düşünürken solda birliği tartışmak mümkün olamıyor maalesef. Üzücü.”

‘YENİ KURULACAK PARTİLERİN SAMİMİ OLUP OLMADIKLARIYLA İLGİLENMİYORUZ’

Demirtaş siyasetin önemli gündemlerinden biri olan Babacan ve Davutoğlu’nun yeni partilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede ise ‘Nasıl bir ilişkimiz olacağını pratikleri belirleyecek’ dedi.

Babacan ve Davutoğlu’nun ifade özgürlüğünden, demokratik ilkelerden bahsetmesi, örneğin kendisinin tutuklu yargılanmasını eleştirmelerine ilişkin ne düşündüğünü, bu açıklamaları samimi bulup bulmadığını sorduğumuz Demirtaş’ın sorunun bu kısmına cevabı net: Yeni kurulacak partilerin samimi olup olmayacakları bizi ilgilendiren bir durum değil. Biz, program ve pratiklerine bakarız.”

‘ŞİMDİLİK İZLİYORUZ, POZİSYONUMUZU OLASI GELİŞMELERE GÖRE BELİRLERİZ’

Demirtaş, yeni partilerin siyasette bir karşılık bulmalarının yolunu tarif ederken, 'birlikte hareket edilip edilemeyeceğine' ilişkin ise şu tarifi yapıyor:

“Eğer demokrasiye geçiş sürecine katkı verebilecek bir duruş ve toplumsal desteğe sahip olurlarsa elbette siyasette bir karşılıkları olur. Biz de buna göre bir değerlendirme yaparız. Şimdilik izliyoruz, kendi siyasi pozisyonumuzu olası gelişmelere göre belirleriz. HDP de yetkili kurullarında bütün bu mevzuları her yönüyle değerlendiriyor zaten. Nasıl bir ilişkimiz olacağını pratikleri belirleyecek. Ama görebildiğim kadarıyla HDP, demokratik ve ilkesel iş birliklerine kapalı değil, doğrusu da budur kanımca.”

‘OTORİTER ANLAYIŞIN ABSÜRT UYGULAMALARINDAN BİRİ’

Geçtiğimiz haftalarda Evrensel’de yayınlanan röportajının kendisine verilmemesini hatırlatarak, 'Kendi fikirlerinizi okuyamamak nasıl bir duygu' diye sorduğumuz Demirtaş’ın buna cevabı “Otoriter yönetim anlayışının absürt uygulamalarından biriydi maalesef. Avukatlarım itiraz etti ve mahkeme itirazı kabul edip Evrensel’in o sayısının bana verilmesi kararı aldı” oldu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi