Diyanet: Ayasofya'daki freskler karartılsın

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Ayasofya’da tarihi fresklerle ilgili açıklama yaptı. Diyanet, ‘freskler karartılsın’ dedi.

24 Temmuz’da ilk kez cuma namazı kılınacak Ayasofya’yla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ayasofya Camii’nde bulunan resimler, burada kılınacak namazların sıhhatine engel değildir. Bununla birlikte Müslümanların namazlarını huşû içerisinde eda etmelerini sağlamak için uygun yöntemler kullanılmak suretiyle namaz vakitlerinde söz konusu resimler perdelenmeli veya karartılmalıdır.”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dün Ayasofya’da yaptığı incelemenin ardından konuyla ilgili olarak şöyle konuşmuştu: “İnşallah 24 Temmuz itibariyle cuma namazıyla ibadete açılmış olacak Ayasofya. Biz hem imamlar noktasında hem de müezzinler konusunda titiz davranarak her yönüyle cemaatimizi doyuracak, ezanıyla milletimizin takdirini yumuşatacak görevliler tespit ediyoruz. Onların da atamasını önümüzdeki günlerde yapacağız. Beş vakit namaza bu şekilde açılmış olacak, 24 Temmuz Cuma günü. İki imam dört müezzin olarak şimdilik planlıyoruz. İkonalar ve fresklerle ilgili Din İşleri Kurulumuz gerekli çalışmaları yaptı, inşallah namaz sırasında gerekli tedbirleri alacağız. Bugün onun da incelemelerini yaptık 24 Temmuz’dan sonra inşallah milletimiz onu da görecek.

ETİKETLER

Editörün Seçimi