Diyarbakır ve Antep’teki gözaltılara tepki

İki ilde yapılan ev baskınlarında onlarca kişinin gözaltına alınmasına tepkiler gelmeye devam ediyor. HDP, HDP MYK, gazeteci örgütleri ve kadın örgütleri gözaltına alınanların bırakılmasını istedi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, “AKP, topluma karşı sistematik olarak darbe yapıyor” başlıklı yazılı açıklama yaptı.

HDP: KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Bu iktidar miadını doldurmuş, meşruiyetini yitirmiştir, o yüzden toplumsal değerlere karşı gittikçe bir suç iktidarına dönüşmüştür. Ne yaparsa yapsın iktidar için korkunun ecele faydası olmayacaktır. Bu yaptıklarının tamamı onun için sonun başlangıcıdır.

3 Temmuz itibariyle 97 gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye'de gazetecilerin mesleki faaliyetleri yüzünden gözaltına alınmaya devam edilmelerinin kabul olduğu vurgulanan açıklamada, gazeteci Güney'in gözaltına alınması kınandı. Özgür basın emekçileri olarak gazetecilerin gözaltı ve tutuklamalarla yıldırılamayacağı belirtilen açıklamada, gazeteci Güney'in serbest bırakılması talep edildi.

50’den fazla kişinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, Diyadin Belediyesi’ne kayyum atanmasına da değinilerek, “AKP-MHP iktidarının bugün partimize, kadın mücadelesi yürütenlere, demokrasi ve özgürlük isteyenlere karşı başvurduğu yöntemlerin tamamı 12 Eylül faşist darbeci uygulamalardır” denildi.

KADIN ÖRGÜTLERİNDEN TEPKİ

HDP Kadın Meclisi, HDK Kadın Meclisi, DBP Kadın Komisyonu, DTK Kadın Meclisi, Kadınların Kurtuluşu, Sosyalist Dayanışma Platformu Üyesi Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Kadın Meclisi ile Yeşil Sol Kadınlar yaptıkları ortak açıklama ile “AKP-MHP’nin saldırgan erkek anlayışına karşı geri adım atmayacağız” diye vurguladı.

TJA, dönem sözcüleri Ayşe Gökkan’ın da aralarında bulunduğu birçok aktivistlerinin gözaltına alındığını belirterek, “Baskılarla mücadelemizi engelleyemeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Gözaltılara tepki gösteren TJA ve Rosa Kadın Derneği, gözaltına kadınların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), “AKP-MHP’nin kadın şahsında toplumu politik olarak baskı altına almaya çalıştığını biliyoruz. Biz TJA’lı kadınlar olarak, kararlı mücadelemizi yükselteceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Başta Dönem Sözcümüz Ayşe Gökkan olmak üzere, tüm kadın aktivistlerimiz derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

Rosa Kadın Derneği'nden yapılan açıklamada ise “İstanbul Sözleşmesinin iptalini ve çocuk istismarının affını gündemine alan iktidar, bir yandan da buna itiraz eden direnç gösteren kadınlara politik şiddet uygulayarak etkisiz kılmaya çalışıyor. Bizler tüm baskılara rağmen her gün kadın katledilen bu ortamda İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyoruz. Dün sokakta çocuk istismar affına omuz omuza hayır dediğimiz kadın arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması istiyoruz” dedi.

‘GAZETECİ GÜNEY SERBEST BIRAKILSIN’

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), MKGP Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamalarda, Güney’in derhal serbest bırakılması istendi.

MKGP yaptığı açıklamada, Türkiye’de özgür basına yönelik baskılara her geçen gün bir yenisinin eklendiği belirtilerek, siyasi operasyonlarda gazetecilerin hedef haline getirilerek gözaltına alındığı kaydedildi. Platform sözcüsü Ayşe Güney’in sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alındığı hatırlatılan açıklamada, “Aynı zamanda kadın haber ajansı Jinnews editörü olan Ayşe Güney’in gözaltına alınmasıyla kadın gazetecilerin hedef haline geldiğine bir kez daha tanıklık ediyoruz. Gazetecilik dün suç olmadığı gibi bugün de suç değildir, yarın da suç olmayacaktır. Hakikati yazan gazeteci kadınların mirasını devralan bizler, baskılara boyun eğmeyecek ve her mecrada sözümüzü söylemekten, kalemimizi kullanmaktan sakınmayacağız. Erkek-devlet şiddetini teşhir ederken, bu sistematik ve politika haline gelmiş şiddete karşı mücadele eden kadınların sözünü duyurma ilkemizden de geri adım atmayacağız” diye belirtildi.

Platform olarak, gerçekleri yazma mücadelesini sürdüren gazetecilere yönelik gözaltıları ve baskıların edilmeyeceği, özgür basının susmayacağı vurgulanan açıklamada, “Gazetecilik suç değildir! Ayşe Güney bir an önce serbest bırakılmalıdır” denildi.

DFG: YILDIRAMAZSINIZ

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) de, “Gazeteci Ayşe Güney serbest bırakılsın” başlıklı açıklama yaptı. Açıklamada, ekran karartmaları, ilan yasakları, sansür, gözaltı ve tutuklamalarla ülkeyi gazeteciler için cezaevine çeviren iktidarın, baskılarına devam ettiği vurgulandı. Açıklamada, “Gazeteciler olarak bir güne daha baskın ve gözaltı ile uyandık. Diyarbakır merkezli kadınlara yönelik operasyonda Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews Editörü Ayşe Güney de gözaltına alındı. Yaşadığı ve çalıştığı adresi bilinmesine rağmen ve telefona ifadeye çağrılması mümkün iken sabah 04.30'da evine yapılan baskınla gözaltına alınan Güney, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor” denildi.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi