Emek Partisi: Denizlerin açtığı yoldan mücadeleye devam edeceğiz

Emek Partisi Ankara İl Başkanı Fikret Arslan, 68 kuşağının Türkiye devrimci gençlik hareketi önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 48. Yılında açıklama yaptı.

Emek Partisi Ankara İl Başkanı Fikret Arslan , “Virüs salgını fırsat bilinerek, en temel işçi haklarına saldırmaktan en karmaşık ekonomik sorunların halkın aleyhine çözümüne kadar, burjuvazinin çıkarlarına hizmet edecek politika ve uygulamalara şahit oluyoruz” dedi.

Diğer yandan tek adam ve tek parti yönetiminin inşası için de salgının fırsat olarak görüldüğüne dikkat çeken Arslan, “Gazetecilerin, siyasetçilerin, belediyelerin kısacası kendisine biat etmeyenlerin üzerindeki baskı hız kesmeden devam ediyor” diye belirtti.

‘DENİZLERİN İTİRAZI BİR KEZ DAHA TÜM AÇIKLIĞIYLA ORTAYA ÇIKMIŞTIR’

Salgın koşullarında en gelişmiş kapitalist ülkeler başta olmak üzere, devletlerin burjuvaziye hizmet ettiğini, yaratılan bütün zenginliklerin burjuvazinin emrine sunulduğunu belirten Arslan, “İşçi ve emekçilerin ise hiçbir değerinin olmadığı açığa çıktı. Denizlerin itiraz ettiği ve değiştirmek için yola çıktıkları düzenin halka ve gençliğe vaat edebileceği hiçbir şeyin olmadığı, işçilerin salgına rağmen ölümüne çalıştırıldığı bugünlerde bir kez daha tüm açıklığı ile ortaya çıkmıştır. Tarihimizin bu gözü pek devrimci önderlerinin anıları önünde bir kez daha söz veriyoruz. Ülkemizde ve dünyada emekçilerin eşitlik, barış, refah ve sağlık içinde yaşayacağı koşulları, sosyalizm ile inşa edene kadar mücadelemiz durmadan devam edecektir” dedi.

EMEK PARTİSİ KOCAELİ İL ÖRGÜTÜ: YA SALGIN VE KAPİTALİZM YA DEVRİM VE SOSYALİZM!

6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için açıklama yapan Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü, "Yaşadığımız koşullar; kapitalizmin tüm bu çürümüşlüğünü gözler önüne sererken, işçi ve emekçilere, kadınlara, gençlere ise sömürü düzeninden başka bir şey vaat etmiyor" denildi.

'HER KOŞULDA MÜCADELE ETME KARARLILIĞI!'

Salgın koşullarını yaşadığımız bu günlerde; kapitalist sistem bizleri ölüm ile açlık ikileminde bırakıyor, işçiler ve emekçiler sermaye ve hükümetlerinin sömürü politikaları altında ölümle yüz yüze çalışmaya zorlanıyor. İşsizlik korkusuyla işçi ve emekçiler canları pahasına çalışırken, patronlar ve onların temsilcileri ülkenin tüm kaynaklarını yağmalamaya devam ediyor. Dünya genelinde salgın koşullarında bile askeri operasyonlar devam ederek emperyalist planlar uygulanırken, ülkelerin sağlık sistemleri çöküyor, eğitim sistemleri her geçen gün niteliksizleşiyor. Sermaye ve temsilcileri tarafından bütçeler, eğitime, sağlığa değil emperyalist operasyonlara ayrılarak sömürü katmerleştiriliyor.

Yaşadığımız koşullar; kapitalizmin tüm bu çürümüşlüğünü gözler önüne sererken, işçi ve emekçilere, kadınlara, gençlere ise sömürü düzeninden başka bir şey vaat edilmiyor. 48 yıl önce Denizlerin açtığı bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm mücadelesi bugün de aynı yakıcılığı ile başta Türkiye gençliğinin önünde durmaktadır. Onlardan bizlere miras kalan ise her koşul altında mücadele etme kararlılığıdır.

Emek Partisi olarak; ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu koşullarda bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesinden ödün vermeden, tüm Türkiye işçi ve emekçilerini Denizlerin açtığı yoldan, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Yaşasın devrim ve sosyalizm!"

ETİKETLER

Editörün Seçimi