Sol partilerden 'istifa' açıklaması: Tek bir bakan yetmez

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa kararı ve kararın Cumhurbaşkanı tarafından reddedilmesi kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Sol partiler istifa ile ilgili açıklama yaptı.

SOL PARTİ: HÜKÜMET İSTİFA

Sol Parti sosyal medyada yaptığı paylaşımda “ Sokağa çıkma yasağını iki saat kala duyuran plansızlık halkı kaosla baş başa bırakarak virüs yayılımını kat be kat artırdı. Halk sağlığına karşı işlenen bu suçta tüm iktidar organlarının sorumsuzluğu ve yönetim boşluğu var. Hükümet istifa! Halk sağlığı, milyonlarca insanın canını tehlikeye atan iktidar oyunlarına kurban edilemez. Tel tel dökülen, sağlık krizini yönetemeyen Hükümet bir an önce çekip gitmeli!” İfadelerini kullandı.

TİP: SUÇ VARSA CEZA DA OLMALIDIR

Türkiye İşçi Partisi (TİP) ise yaptığı açıklamada “Süleyman Soylu, Erdoğan'ın talimatıyla ilan ettiği sokağa çıkma yasağı sonucunda halkın sağlığını tehlikeye attığını, suçunu kabul etmiştir. Suç varsa ceza da vardır, olmalıdır. Soylu bugüne kadar halka karşı işlediği tüm suçların hesabını vermelidir.” İfadelerine yer verdi.

HALKEVLERİ: İSTİFA YETMEZ

Halkevleri'nden yapılan açıklamada ise "İstifa yetmez! Süleyman Soylu, bilim insanlarının yerine Erdoğan'ı dinleyen Koca, tüm süreci oturduğu Saray'dan yöneten Erdoğan hasta ettikleri, ölümüne neden oldukları her bir yurttaşımızın hesabını vermek zorundadır. Politikalarınız virüsten daha tehlikeli!" ifadeleri yer aldı.

EMEP: TEK BAKANLA SINIRLI OLAMAZ

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun reddedilen istifa kararı için "2 günlük sokağa çıkma yasağı rezaletinin sorumluluğu tek bakanla sınırlı olamaz" değerlendirmesinde bulundu.

Gürkan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Beceriksizliğin ve hafta sonu başlamasına 2 saat kala ilan edilen 2 günlük sokağa çıkma yasağı rezaletinin sorumluluğu tek bakanla sınırlı olamaz. Halkın karşı karşıya kaldığı sorunların gittikçe derinleşmesinin ve halkın biriken öfkesinin, tek adam yönetiminin baskıcı ve antidemokratik yapısının üstü istifalarla örtülemez. Hükümet, içinde biriken gerilimleri istifa ile rahatlatabileceğini düşünüyor. Bu istifa yapılan yanlışlarda, beceriksizliklerde ve partizanlıkta tek adam yönetiminin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi