Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nin açılışında bir konuşma yaptı. Koronavirüs salgını günlerinde tartışma yaratan asker uğurlama görüntüleriyle ilgili konuşan Erdoğan, "Asker uğurlama derken arkadaşınızı zehirliyorsunuz. Böyle bir yaklaşım olmaz. Valime 'Böyle durumlarda toplayıp götürün' dedim. İstanbul'da böyle bir şeye kesinlikle müsade edilmeyecek" dedi. Erdoğan, 'temizlik, maske ve mesafe' kuralının gevşememesi gerektiğini ifade etti. Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 5 bin 186 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 203 bin 456 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu.

'SEMBOLİK DE OLSA BAYAN VEKİLLERİMİZDEN HİÇ OLMAZSA İKİ TANE ALALIM'

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Açılış Töreni sonunda fotoğraf çekimi sırasında "Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım" ifadelerini kullandı.

AKP'Lİ ZENGİN, 'AK PARTİ'DEN ÖNCE KADININ ADI YOKTU' DEMİŞTİ

AKP'li Özlem Zengin geçtiğimiz günlerde, "AK Parti'den önce kadının adı yoktu" demişti.

'HASTANE, İSTANBUL'UN DEPREME EN DAYANIKLI VE HAZIRLIKLI TESİSLERİNDEN BİRİ OLMUŞTUR'

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Yeni Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 12 yıl boyunca vali ve belediye başkanı olarak hizmet eden Dr. Lütfi Kırdar, son Menderes hükümetinde sağlık bakanlığı yapmıştır. Lütfi Kırdar Yassıada’da birçok uyduruk davadan yargılanmıştır. Bugün resmi açılışını yapacağımız Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi İstanbul’un en büyük hastanelerinden biridir. Hastane zamanla yetersiz hale gelmişti ve depreme dayanıksız olduğu belirlenmişti. Biz de eski hastanemizi yıkarak, dayanıklı bir hastane inşa etmeye karar verdik. 618 milyon liralık yatırımla, 302 bin metrekare kapalı alana sahip bu muhteşem eseri İstanbulumuza kazandırdık. Hastanemiz 1105 yatak kapasitesine sahip. Hastane, İstanbul’un depreme en dayanıklı ve hazırlıklı tesislerinden biri olmuştur. Burada kanser cerrahisi başta olmak üzere senede 100 bin ameliyat yapılmasını öngörüyoruz.

'BU ZORLU SÜREÇTE 83 MİLYONUN HER BİR FERDİNE 1. SINIF SAĞLIK HİZMETİ SAĞLADIK'

Dünya genelinde yaklaşık 550 bin insanın hayatına mal olan Covid-19 bize sağlığın ve sağlık altyapısının önemini bir kez daha göstermiştir. Salgına çoğu devlet hazırlıksız yakalanmıştır. Biz elimizden ne geliyorsa yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Aldığımız tedbirler ve geliştirdiğimiz yöntemler sayesinde, salgını en düşük can kaybı oranıyla atlatan ülkeler arasında yer aldık. Salgın tehdidi altındaki hiçbir vatandaşı hastane kapısından geri çevirmedik. Sağlık hizmetlerinden, özellikle maske, tulum, ilaç, dezenfektan gibi hiçbir konuda yokluk çekmedik. Sosyal güvenlik sistemimizin kapsayıcılığı sayesinde vatandaşımızı binlerce dolarlık faturalarla karşı karşıya bırakmadık. Bu zorlu süreçte 83 milyonun her bir ferdine 1. sınıf sağlık hizmeti sağladık.

'TÜRKİYE'Yİ 3 KITANIN SAĞLIK MERKEZİ YAPMA HEDEFİMİZDE KARARLIYIZ'

Dünyanın 138 ülkesine tıbbi yardım gönderdik. Bugün kendi hastanelerimizin yanı sıra, Brezilya’dan Somali’ye kadar birçok ülkede Türk malı solunum cihazları kullanılmaya başlandı. Türkiye’yi 3 kıtanın sağlık merkezi yapma hedefimizde kararlıyız. Dünya bir sağlık krizinin ötesinde, sosyal, ekonomik ve beşeri boyutları olan bir krizle karşı karşıyadır. Her ne kadar aşı konusundaki çalışmalarda ilerleme sağlansa da bir süre daha hastalıkla yaşayacağız. Salgınla mücadelenin en başarılı yöntemi virüsü kapmamaktır. Biliyorsunuz bizim bir sloganımız var. O da, ‘Tamam’ diyerek sloganlaştırdığımız, ‘temizlik, maske ve mesafe’. Kapalı mekanlarda, iş yerlerinde, ibadethanelerde, toplu ulaşımda maske kullanımı yaygınlaşıyor. Ama tüm vatandaşlarıma da diyorum ki, gelin şu sigarayı bırakın. Asker uğurlama derken arkadaşınızı zehirliyorsunuz. Böyle bir yaklaşım olmaz. Valime ‘böyle durumlarda toplayıp götürün' dedim. İstanbul’da böyle bir şeye kesinlikle müsade edilmeyecek. Bizim inancımızda tedbirsiz tevekkül olmaz. Rehavetin sonu ya hastalık ya da pişmanlıktır."

AA, Duvar, Yol TV

ETİKETLER

Editörün Seçimi