Erdoğan HES açılışında konuştu: Santraller bizler için medeni olmanın sıçrama tahtalarıdır

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tokat'ta düzenlenen "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Tarafından İşletmeye Alınan Hidroelektrik Santrallerinin Toplu Açılış Töreni"ne Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantıyla katıldı. Türkiye'nin enerjisine enerji katacağına inandığı santrallerin, kalkınmanın, gelişmenin ve büyümenin de sembolleri olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bunlar, bizler için medeni olmanın adeta sıçrama tahtalarıdır" dedi.

'SALGINA TESLİM OLMADIĞIMIZI GÖSTERDİK'

Türkiye'nin yatırımlarını devam ettirdiğini söyleyen Erdoğan,  "Böylece 2023 hedeflerine ulaşmaktaki kararlılığını ortaya koymuştur. Enerjisi olmayan bir ülkenin medeni olmaktan bahsetmesi mümkün değildir, kalkınmadan bahsetmesi mümkün değildir, sanayileşmeden bahsetmesi mümkün değildir. Tüm dünyanın kendi içine kapandığı bir dönemde, yatırımı, üretimi, istihdamı destekleyerek sergilediğimiz olumlu yöndeki ayrışma ile salgına teslim olmadığımızı gösterdik" diye konuştu.

'ÇEVRECİ KİSVELERİ ALTINDA...'

HES'lere yönelik eleştirilere de değinen Erdoğan, "Çevrecilik ve benzeri kisveler altında koparılan yaygaraların amacı, bu yatırımları sekteye uğratarak Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmektir." diye konuştu

AB'YE TEPKİ

Avrupa Birliği'ne ilişkin de değerlendirmede bulunan Erdoğan, AB'nin şeffaflık sorunu olan ülkeleri Türkiye'nin önüne koyarak uyguladığı çifte standardın gerisindeki niyet açıkça ortadadır. Türkiye olarak mücadelesiz hiçbir kazanım elde etmedik. Anlaşılan o ki bu süreçte de zaten hakkımız olan hususları mücadele ederek adeta söke söke alacağız" dye konuştu.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi