Erdoğan: Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamen kaldırılıyor

 

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibariyle tamamen kaldırıldığını duyurdu.

KAMU PERSONELİ 1 HAZİRAN'DA NORMAL MESAİYE DÖNÜYOR

Koronavirüse ilişkin kalkan diğer tedbirleri de açıklayan Erdoğan, "İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibariyle normal mesaiye başlayacaktır. Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı buna uygun şekilde 1 Haziran'da açılacaktır" dedi. 

İŞLETME SAHİBİ OLMAYAN 65 YAŞ ÜSTÜNE YASAK DEVAM EDİYOR

65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri belli saatlerde istisna kapsamında olması uygulamasının devam ettiğini kaydeden Erdoğan, "İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek" diye konuştu.


0-18 YAŞA İNDİRİLDİ

Erdoğan sözlerinin devamında "20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkmama uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak" ifadelerinde bulundu. 

'EĞLENCE MEKANLARI İLE NARGİLE SATIŞI BU KAPSAMIN DIŞINDADIR'

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önümüzdeki pazartesi, yani 1 Haziran tarihi itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır. Sadece kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek."

MÜZE VE ÖREN YERLERİ AÇILIYOR

Müze ve bireysel sporlarla ilgili tedbirlere de değinen Erdoğan, "Müze ve ören yerleri, 1 Haziran'da onlar da açılıyor, Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır" şeklinde konuştu.

AYASOFYA'DA FETİH SURESİ OKUNACAK

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan diğer kısımlar şu şekilde:

-İstanbul'un fethinin 567.yıldönümünde çok güzel programlara şahitlik edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı'mızın düzenlediği Fetih Şöleni kapsamında Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek.

-Siyasi ve ekonomik bakımdan yeniden yapılanma sürecinde olan küresel sistemde Türkiye'nin çok iyi bir yere geleceğinin işaretlerini şimdiden almaya başladık.

-Son 2.5 aydaki kayıplarımızı geri alacağımıza en ufak şüphemiz yoktur.

-27 Mayıs Türkiye'ye darbe virüsünün ilk girdiği tarihtir. Maalesef bu tarihten sonra darbe, cunta, muhtıra, bildiri veya darbe girişimi şeklinde demokrasimize yönelik pek çok saldırıyla karşı karşıya kaldık. Vesayetin ayak oyunlarından darbe teşebbüsüne, terör örgütlerinin saldırılarından ekonomik tetikçiliğe kadar her yol denenmiş ama büyük ve güçlü Türkiye yolculuğumuz engellenememişti.

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi