HDP, ‘15 Temmuz'un siyasi ayağının ortaya çıkarılması için araştırması’ teklifi verdi

HDP Grup Başkan Vekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağının açığa çıkarılması talebiyle Meclis araştırması açılması teklifi verdi.

Teklifinin gerekçesinde, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye siyasi tarihinde çokça örnekleri görülen darbe girişimlerinden birinin daha yaşandığı belirtilerek; “Amacını gerçekleştiremeyerek başarısız olan bu darbe girişimi esnasında 248 yurttaş yaşamını yitirmiş ve 2196 yurttaş yaralanmıştır. TBMM dâhil birçok kamu kurum ve kuruluşu darbeciler tarafından saldırıya uğramıştır” denildi.

Dünya tarihinde gerçekleşen tüm darbe girişimleri gibi 15 Temmuz’un da askeri ve siyasi ayakları üzerinden gerçekleştiği ifade edilen gerekçede şöyle denildi;

“Darbe girişimleri her daim içerisinde siyasi ayağını barındırmakta ve darbenin başarılı olması durumunda bu siyasi ayak üzerinden ülke yönetimi idare edilmektedir. Nitekim 15 Temmuz darbe girişimi esnasında darbe bildirisi Yurtta Sulh Konseyi imzası ile kamuoyuna duyurulduğunda, Anayasa'nın en kısa zamanda hazırlanacağı ifade edilmekte, siyasi düzene geçişin sağlanacağı ifade edilmektedir. ‘Allah’ın lütfu’ olarak değerlendirilen 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 20 Temmuz’da AKP iktidarının OHAL ilanı ile birlikte gücünü tahkim etmesi ve sonrasında yaşanan gelişmelere bakıldığında, darbe girişimi gerekçe gösterilerek yürütme erki her türlü tasarrufta bulunmuş ama bir tek darbenin siyasi ayağına ilişkin kapsamlı bir soruşturma yürütülmemiştir.”

‘ARAŞTIRMA KOMİSYONU AKAMETE UĞRATILDI’

“AKP’nin darbenin siyasi ayağına ilişkin gözlerini kapatır bir tavırda olması da kamuoyunda sıkça tartışılmaktadır” denilen gerekçede şu ifadelere yer verildi:

“Nitekim TBMM bünyesinde kurulan Darbe Araştırma Komisyonunun gerek kurulma gerek araştırmaya başlama gerekse de araştırma sürecinde AKP’nin engelleri ile karşılaşması da darbenin siyasi ayağına ilişkin tartışmaları alevlendirmiştir. Nihayetinde 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonunun AKP tarafından akamete uğratılması, darbe girişimi ile ilgili TBMM bünyesinde çalışmaların ayrı komisyonlar ve başlıklar altında sürdürülmesini zorunlu kılmaktadır.”

Darbenin siyasi ayağının araştırılması ile ilgili özgün bir çalışma yapmanın, 15 Temmuz’da bombalanan TBMM için tarihsel bir sorumluluk olduğunun altı çizilen açıklamada; “Darbenin en önde gelen kişilerinin korunması ve darbenin başarılı olması durumunda siyaset ayağında yer alacak kişilerin tespitine kadar siyaset kurumunu ilgilendiren her bir özgün konu TBMM’yi ilgilendirmektedir. Açıktır ki, darbe girişimi ile ilgili hakikatlerin parti yararı doğrultusunda gölgede bırakılması, bu ülkede darbe dinamiğini her daim canlı tutacak bir tutumdur. Dolayısıyla bugün parti yararı adına darbenin siyasi ayağını örtbas etmek isteyenler, gelecekte yaşanması muhtemel darbelerin zeminini hazırlamakta ve büyük bir vebal almaktadır. Bu kapsamda, 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılması amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz” denildi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi