HDP Bakan Turan'a Mısra Öz Sel'in mesajını okudu: CHP vekilleri tren kazalarını gösterdi

CHP milletvekilleri Cahit Turhan'ı ellerinde tren kazalarının fotoğraflarıyla karşıladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bütçe görüşmelerine başlandı. AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplanan komisyonda, CHP milletvekilleri, Tekirdağ Çorlu ve Ankara’da meydana gelen tren kazasına ilişkin dövizleri göstererek sorumluların adalet önünde hesap vermelerini istedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise Çorlu’da yaşanan tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel’in mesajını Ulaştırma Bakanına okudu.

PAYLAN'DAN KOMİSYON TOPLANTISINDA BAKANA OĞUZ ARDA MESAJI

   Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan (en sağda), komisyonda bakanlığının 2020 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı. HDP Milletvekili Garo Paylan da (en sağda) bakana Oğuz Arda Sel mesajını okudu.   

Mısra Öz Sel’in Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’a hitaben kaleme aldığı ve Paylan’a ilettiği mesajı şöyle;

İNSAN HAYATI İÇİN ÖNLEMLERİNİZ NELERDİR? 11 ay önce TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğunuz yarım saatlik açıklamada, ‘odaklandığımız nokta insan hayatı ve güvenliktir’ demiştiniz. Çorlu ve Ankara kazasından sonra da demir yollarında kaza oldu. En son iki makinist öldü. İnsan hayatı ile odaklandığınız güvenlik önlemleri nelerdir?

 500 GÜN GEÇTİ, İHMALLER ORTADA: Ayrıca 12 Haziran günü Meclis’te Çorlu Tren Katliamı Araştırılsın önergesini, biz acılı ailelerin gözleri önünde reddeden ve gerekçe olarak “zaten süren bir araştırma süreci var” diyenlere ve bir de Cahit Turhan’ın “kapsamlıca araştırılıyor” sözlerine karşılık soruyorum: 500 gün geçti katliamın üzerinden, ihmaller apaçık ortada. Koskoca TCDD menfez bakım ve kontrollerini elle ve gözle yapıyor, 700 kilometrelik hattan bir kişi sorumlu oluyor. Yol bekçileri çıkartılıyor. “Ödenek yok” diye arızalı menfezlerin onarımı için açılan ihale iptal ediliyor. Meteoroloji raporlarını değerlendirebilecek yetkinlikte kimse kurumda bulunmuyor ve bu ulaşım aracı milyonlarca insan taşıyor.

YÖNETİCİLERİN YARGILANMASINA İZİN VERECEK MİSİNİZ? 500 günden bu yana insan güvenliği için ne yaptınız? Eksiklerin bir kısmını burada size söylüyorum daha fazlasını siz biliyorsunuz. “Kapsamlıca araştırılıyor” dediğiniz araştırmanızda bunların farkında değil misiniz? Çorlu Katliamı duruşmasında bir demiryolu işçisine mi yüklenecek tüm bu eksikler? Bu eksiklerden sorumlu olduğu apaçık ortada olan TCDD üst yönetimi İsa Apaydın ve diğer yöneticilerin yargılanmasına izin verecek misiniz?

VİCDANA VE LİYAKATLİ HİZMETE DAVET EDİYORUM: Gerçek adaletin var olduğuna ilişkin sözlerinizi, 25 kişinin ölümünden sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması ile ilgili tavrınızdan göreceğiz. Ancak o zaman 7’si çocuk 25 kişinin vebalinden kurtulabilirsiniz. Söyler misiniz; Oğuz Arda evladımı kara toprağa koyanların yanına kâr mı kalsın? İhmallerden dolayı daha kaç Oğuz Arda bu hayattan koparılsın? Vicdana ve liyakatli hizmete davet ediyorum sizleri!

TREN KAZALARININ FOTOĞRAFLARI GÖSTERİLDİ

Bakan Cahit Turhan toplantı salonuna gelmeden önce CHP milletvekilleri de tren kazaları ile ilgili fotoğraflarla bakanı beklemeye başladı. Yaşanan tren kazalarının sorumlularının yargılanması gerektiğini belirten CHP’lilere AKP İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar “Her gün istismar siyaseti yapıyorlar, bir gün intiharla ilgili, bir gün Allah’ın rahmetine kavuşmuş vatandaşlarımızla ilgili. Kazalar her yerde oluyor” diye yanıt verdi. CHP’liler, Yaşar Kırkpınar’a tepki gösterdi.

 

Türkiye’de 1945’ten bu yana yaşanan büyük kazalarda 400’den fazla kişi hayatını kaybederken 800’den fazla vatandaş da yaralandı. Son yıllarda yaşanan kazaların bilançoları şöyle:

22 Temmuz 2004: İstanbul-Ankara seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu Ekspresi, Sakarya Pamukova Mekece yakınlarında kaza yaptı. 41 ölü, 89 yaralı.

11 Ağustos 2004:  Tavşancıl’da iki yolcu treni çarpıştı: 8 ölü, 88 yaralı

6 Temmuz 2015: Sivas’ın Kangal ilçesi yakınlarında 2 yük treninin çarpışması sonucu yaşanan kazada 1 makinist öldü, 1 makinist ise yaralandı.

6 Mayıs 2017: Ankara-Kırıkkale hattında ilaçlama yapan trenin vagonu devrildi. Vagonun altında kalan işçilerden biri yaşamını yitirdi, 3 işçi yaralandı.

4 Ağustos 2017: Elazığ’da yük treni devrildi: 2 makinist yaşamını yitirdi

ÇORLU’DA 25 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

 8 Temmuz 2018: Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında yolcu treni devrildi. 25 kişi hayatını kaybetti.

 13 Aralık 2018: Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, kılavuz trene çarparak kaza yaptı, 4 kişi ölürken 43 kişi de yaralandı.

 CHP milletvekilleri dün de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ellerinde taşıdıkları dövizlerle protesto etmişti. 

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi