HDP: Diyarbakır’daki işkence için derhal açıklama bekliyoruz

Fotoğraf: HDP

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır’da yapılan gözaltı operasyonu sırasında evinde 3,5 saat boyunca işkenceye uğradığı belirtilen HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’in durumuna ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Sevil Rojbin Çetin'in işkence gördüğüne dair fotoğraflar paylaşan Beştaş ve Acar, hükümetten konuya ilişkin derhal açıklama yapmasını istedi.

HDP’li vekiller suç olaya ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

‘KÖPEKLERİ İŞKENCE ARACI OLARAK KULLANMADA YENİ BİR DÖNEM’

Meral Danış Beştaş, “Bugün acil olarak bir araya gelmemizin sebebi gerçekleşen bir işkence vakasıdır. Rojbin Çetin dün Diyarbakır'daki evinden işkence ile gözaltına alındı. Asla normal diyemeyeceğimiz bir tabloyla gözaltına alındı. Normalde TEM polisi gözaltı işlemine gider. Fakat Rojbin Çetin’in evine TEM polislerinin haricinde özel harekat eşlik etti. Bütün binanın etrafı yüzlerce kolluk ile kuşatılarak bu gözaltı gerçekleştirilmiştir. Diyarbakır Emniyeti köpekleri işkence aracı olarak kullanmada yeni bir dönem başlatmıştır” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından sosyal medya hesabından da işkenceye ilişkin konuşan Beştaş, Çetin'in hala gözaltında olduğunu ifade etti. Beştaş, “26 Haziran BM işkence ile Mücadele gününde Yerel Yönetimler Kurulu üyemiz, Van Edremit Belediye eş Başkanlığı yapmış Rojbin Çetin’e evde köpekler eşliğinde 3.5 saat işkence yapıldı. Ve hala gözaltında” paylaşımında bulundu.

‘İŞKENCECİLERLE İLGİLİ BİR SORUŞTURMA BAŞLATILMALI’

Ayşe Acar Başaran ise, “Bu saldırılar kadınların iradesine yönelik bir saldırıdır. Bu işkence normalleştirilecek bir uygulama değildir. Maalesef 90’lı ve 80’li yıllarda da bu işkenceler vardı ama iktidarlar hiçbir zaman işkenceyi savunmadılar. Bugünün iktidar işkenceyi savunan ve meşrulaştıran bir noktaya gelmiştir. Meşrulaştıran bir boyut. Buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz. Yetkililer bu konuda derhal adım atılmalıdır ve işkencecilerle ilgili soruşturma başlatılmalı aksi takdirde kendileri istifa etmelidir şeklinde konuştu.

BULDAN: İKTİDAR BU FOTOĞRAFA İYİ BAKSIN

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Demokratik Yerel Yönetimler Kurulundan ve TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin, köpeklerle evini basan polisler tarafından işkenceye maruz kaldı. Kadına yönelik şiddetle mücadele ettiğini iddia eden iktidar, bu fotoğrafa iyi baksın” ifadelerini kullandı.

HDP Hakkari Milletvekili Said Dede de sosyal medya hesabından Çetin’in fotoğraflarını paylaşarak, “Yerel yönetimler kurulu üyemiz ve Edremit Belediyesi eski Eş Başkanımız Sayın Rojbin Çetin’e yapılan işkenceye rağmen İçişleri Bakanı görevinin başında durabiliyorsa işkencenin bir devlet politikası olmasının sonucudur” dedi.

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi