HDP: DTK'ye operasyonlar kumpastır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, basın toplantısı düzenledi. Demokratik Toplum Kongresi'ne (DTK) yönelik operasyonların kumpas olduğunu söyleyen Günay, "FETÖ'cüler KCK dosyalarını kumpas olarak kullandı, AKP ise aynı yoldan giderek DTK’yi kendine bağımlı hale getirdiği yargının eliyle kumpasların adresi yapmak istiyor" ifadelerini kullandı.

'DTK; KÜRT SORUNUNUN DEMOKRATİK VE BARIŞÇIL YÖNTEMLERLE ÇÖZÜMÜ İÇİN KURULDU'

Günay, “DTK; Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözümü için kuruldu. 13 yıldır da bu mücadeleyi veriyor. Kürt sorunu ve Ortadoğu’daki gelişmeler konusunda birlikte tartışıp ortak politikalar belirlemeye çalışan çok bileşenli bir platformdur. DTK, şimdiye kadar bütün çalışmalarını, çalıştaylarını ve kongrelerini kamuya açık yürütmüştür” dedi.

'DTK YENİ DÖNEM NEFRET KONSEPTİNE UYGUN ŞEKİLDE KURBAN EDİLMEK İSTENİYOR'

Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“DTK yeni dönem nefret konseptine uygun şekilde kurban edilmek isteniyor. DTK şimdiye kadar bütün kurultaylarını açık bir şekilde yaptı. Yeni dönem nefret kumpaslarına kurban edilmek isteniyor. FETÖ’cüler KCK dosyalarını kumpas olarak kullandı, AKP ise aynı yoldan giderek DTK’yi kendine bağımlı hale getirdiği yargının eliyle kumpasların adresi yapmak istiyor. KCK dosyalarının kumpaslarını organize eden yargı mensuplarının suç örgütü olduğu anlaşıldı ve hepsi ceza aldı, şimdi hepsi tutuklu. Buradan uyarıyoruz. DTK üzerinden Kürtlere yeni kumpaslar kuran yargı üyeleri, önünüze konulan siyasi kararlara göre insanları tutuklamaktan vazgeçin. Sizi suça teşvik edenler emin olun yarın size sahip çıkmayacaklar. Kadınlara işkence edenler, işkencecileri koruyanlar emin olun ki suçlarınız asla unutulmayacak ve mutlaka hesap vereceksiniz. Bu yüzden bu uygulamalara derhal son verin, çağrımızı buradan bir kez daha yeniliyoruz.”

MA

ETİKETLER

Editörün Seçimi