HDP: Sivas ve Çorum'un acısı dinmedi

Fotoğraf: MA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Sivas ve Çorum katliamlarının yıl dönümünde açıklama yaptı. Açıklamada "Sivas ve Çorum Katliamları üzerinden yıllar geçmesine rağmen yüzleşilmeyen acısı yüreklerimizde asla dinmedi" denildi. Buldan ve Sancar, yapmış oldukları açıklamada, "Unutmadık, unutturmayacağız" ifadelerini kullandı.

'DEVLET O GÜN HİÇBİR POLİSİ MÜDAHALE ETMEK İÇİN KATLİAMIN YAŞANDIĞI BÖLGEYE GÖNDERMEDİ'

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'taki Madımak Oteli'nde 33 canın yakılarak katledildiği hatırlatılan açıklamada "Katliamcı güruh haftalar öncesinden bildiriler dağıtıp ‘kıyam’ ve ‘katliam’ çağrıları yapmasına rağmen, birkaç kişilik eylemlere dahi binlerce polisi yığan devlet o gün hiçbir polisi müdahale etmek için katliamın yaşandığı bölgeye göndermedi" denildi.

'HAKLARINDA DAVA AÇILAN KATİLLERİN BİR KISMI HİÇ BULUNAMADI'

Sivas katliamından sonra yaşanan adaletsizliklerin bu katliamın acısını misliyle katladığı vurgulanan açıklamada "Haklarında dava açılan katillerin bir kısmı hiç bulunamadı. Daha sonra bu katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettikleri, hatta resmi olarak haklarında arama kararları olmasına rağmen evlendikleri, askere gittikleri, işe girip çalıştıkları, ehliyet aldıkları anlaşıldı. Sivas katillerinin bir kısmı da arama kararlarına rağmen ellerini kollarını sallayarak yurt dışına çıkartıldılar. Son olarak cezaevindeki Sivas katillerinden birisi yüzlerce yaşlı ve ağır hasta mahpus cezaevlerinde ölüme terk edilirken, AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından yaşı ve sağlık sorunları gerekçesiyle affedildi" hatırlatmaları yapıldı.

'BU KATLİAMDA RESMİ RAKAMLARA GÖRE 57 CAN YAŞAMINI YİTİRDİ'

27 Mayıs-10 Temmuz 1980 tarihleri arasında bir buçuk ay boyunca Çorum'da da onlarca canın hunharca katledildiği ve yüzlercesinin yaralandığı, kalanların ise önemli oranda şehri terk etmek zorunda kaldığı anımsatılan açıklamada "Bu katliamda resmi rakamlara göre 57 can yaşamını yitirdi. Yüzlercesi de yaralandı. Solcuların ve Alevilerin işyerleri ve evleri yağmalandı. Çorum'da 1,5 ay boyunca insanlar fırınlarda yakıldı, içlerinde kadınlar, çocuklar, ve yaşlılar dahil saldırganların eline geçen masum insanlar çeşitli işkencelerle katledildi, onlarca kadın tecavüze uğradı, malları mülkleri talan edildi" ifadelerine yer verildi. Sivas ve Çorum katliamlarının üzerinden yıllar geçmesine rağmen yüzleşilmeyen acısının yüreklerde asla dinmediği vurgulanan açıklamada "Bu katliamlarda yitirdiğimiz canların anıları önünde saygıyla eğiliyoruz" denildi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi