HDP'li Beştaş: Özel hastane, 'HDP'lileri tedavi etmiyoruz' diyemiyorsa, özel kanal da 'HDP'lileri çıkarmıyoruz' diyemez

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, beraberindeki HDP milletvekilleriyle Mecliste düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.  Beştaş, Habertürk TV sunucusu Didem Arslan Yılmaz’ın, HDP'lilerin yayına çıkarılmamasının gerekçesini “Biz özel bir sektörüz” diyerek açıklamasına değinen Beştaş, bu gerekçenin hiçbir dayanağının olmadığını vurguladı.

'RTÜK KANUNU VE ANAYASA BUNUN KARŞISINDA ENGELDİR'

Beştaş “Nasıl ki özel bir hastane nasıl ki ben HDP’lileri tedavi edemem diyemeyecekse ya da özel bir okul HDP’lilerin çocuklarını kaydetmeyeceğim diyemeyecekse, özel bir televizyon da HDP’lileri çıkarmıyorum diyemez. RTÜK Kanunu ve Anayasa bunun karşısında kesinlikle engeldir” dedi. 

HDP’YE 5 YILDIR AMBARGO UYGULANIYOR

Beştaş, partilerine yönelik medya ambargosuna değinen Beştaş, bu konuda şunları söyledi:
“5 yıldır HDP’ye sistematik bir şekilde sansür uygulanıyor. Sistematik diyorum çünkü bu konuda konuşulmuş, tartışılmış, değerlendirilmiş, karar verilmiş. Şu tabloda Ciner, Demirören, Turkuaz, Çalık, bunların Türkiye’deki yatırımları iktidar ile bağları çok net bir şekilde ortada.  Her gün gece gündüz AKP’nin yayın organı gibi yanlış, doğru ne söylüyorsa bunu yayınlıyorlar. Bunun anayasal bir suç olduğunu söylemeye gerek yok. Çünkü anayasasız bir dönemde yaşıyoruz. Halkın haber alma hakkı ihlal ediliyor. HDP konuşuluyor, biz yokuz.”

'KARŞILIKLI BİR AKİT VAR'

Beşta, "Ciner, Demirören, Turkuaz, Çalık Holding'in iktidarla olan göbek bağı ortada. Bu, iktidarın medya patronlarına iş olanağı sağladığını ve karşılığında propaganda yapıldığını gösteriyor. Karşılıklı bir akit var aslında." diye konuştu.

'EBA TV KADAR İZLENMİYOR'

Ambargonun bir diğer amacının ise “HDP’yi kriminalize etmek ve tasfiye etmek” olduğuna vurgu yapan Beştaş, “Logolara baktığınızda Saray’ı göreceksiniz, AKP’yi göreceksiniz. Konuklarıyla, intizamı ile sunumuyla her yönüyle tekçi, kutuplaştırıcı siyaset ve her türlü ihlal yapılıyor. Tıpkı AKP’nin ülkeyi yönetirken yaptığı gibi. Aynı AKP’nin medya kolu gibi yayın yapıyor. Kötü haberim de şu, bu kanallar Eba TV kadar izlenmiyor. Tarafsızlık ilkelerine uyum yoksa, siz de AKP’yle beraber silineceksiniz” diye konuştu.

'YÜRÜYÜŞ ENGELLEMELERE RAĞMEN DEVAM EDİYOR'

Beştaş, HDP'nin biri Edirne, diğeri Hakkari olmak üzere iki koldan başlayıp Ankara'da sonlandırmayı planladığı "demokrasi yürüyüşü"ne katılanların dün Diyarbakır Bismil'de saldırıya uğradığını söyleyen Beştaş, yürüyüşün engellemelere rağmen büyük bir coşkuyla devam ettiğini, bu etkinliğe ilişkin farklı kesimlerden partilerine destek geldiğini belirtti. 

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi