HDP'li Dede: Başbağlar Katliamı amasız-fakatsız aydınlatılmalıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, 5 Temmuz 1993'te Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü'nde 33 kişinin katledildiği Başbağlar Katliamı'nın yıl dönümünde açıklama yaptı. Dede yapmış olduğu açıklamada ''Katliamın esaslı bir şekilde araştırılması, karanlık ellerin açığa çıkarılarak yargılanması gerekirken, bu katliam ve yitirilen canlar, siyasetin istismar konusu olarak kullanıldı" ifadelerini kullandı.

'KATLİAMDAN DOLAYI TUTUKLANANLARIN OLAYLA HİÇBİR İLGİSİ YOKTU'

Açıklamada ''Jandarma birliği köye 25 km. mesafede olmasına rağmen, neden 14 saat sonra geldi? Bulunan 558 kovan neden balistik inceleme sürecine tabi tutulmadı? Katliama ilişkin kayda değer bir soruşturma, yargılama neden yapılmadı?'' sorularını soran Dede, ''Bu sorular ve sözde yargılama sürecinin hakimlerinden Şakir Kadıoğlu’nun şu sözleri akıllardan hiç çıkmamalıdır: "Katliamdan dolayı tutuklananların olayla hiçbir ilgisi yoktu” diye konuştu.

'BAŞBAĞLAR KATLİAMI AMASIZ-FAKATSIZ AYDINLATILMALIDIR'

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Karanlık odakların Sivas Katliamından hemen sonra gerçekleştirdiği bu katliam, aradan geçen yıllarda hepimizin gözü önünde siyaset malzemesi haline getirildi. Katliamın esaslı bir şekilde araştırılması, karanlık ellerin açığa çıkarılarak yargılanması gerekirken, bu katliam ve yitirilen canlar, siyasetin istismar konusu olarak kullanıldı. Bizler, o gün olduğu gibi bugün de, Başbağlar Köyü’nde katledilen 33 köylünün acısını yüreğimizde hissediyor ve toplumun adalet talebini sahipleniyoruz. Kalıcı bir toplumsal barışın inşası için Başbağlar Katliamı amasız-fakatsız aydınlatılmalı, sorumlular cezalandırılmalı, adalet talebi karşılığını bulmalıdır.''

T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi