HDP’li Ersoy: Kadınlara ne giyeceklerini söylemek 'müdür beylerin haddi değil

Fotoğraf: HDP

HDP İstanbul milletvekili Oya Ersoy, Kocaeli Gebze’de Gençlik Merkezi Kütüphanesi'ne ders çalışmak için giden kadın öğrenciye kurumun güvenlik görevlisinin bir daha kütüphaneye gelirken “şort” giymemesi yönünde baskı yapmasını Meclis gündemine taşıdı.

Ersoy, “Geçen hafta kadın öğrencinin sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunarak, Gebze Gençlik Merkezi Kütüphanesi'nde çalışan güvenlik görevlisinin ‘Bizim müdür beyimiz bu tarz şeylerden rahatsız oluyor’ şeklinde kendisinin uyarıldığını duyurmuştu. Önce sizin müdür beyleriniz, kütüphane ve diğer sosyal mecralarda kadınların kıyafetleri üzerinden söz söylemeyi bir bıraksın” ifadelerini kullandı.

Ersoy, yaşanan bu olayın basit bir güvenlik görevlisinin “iyi niyet” uyarısı gibi lanse edildiğini söyleyerek derhal talimatı veren Kocaeli İl Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer Cintimar’ın görevden alınması gerektiğini söyledi.

Ersoy sosyal medya hesabından soru önergesine ilişkin paylaşımda bulunarak, “Kocaeli'nde Gençlik Merkezi Kütüphanesi'nde bir kadına şort giydiği için baskı yapılmasını Gençlik ve Spor Bakanı'na sorduk. Kadınlara ne giyeceklerini söylemek müdür beylerin haddi değildir!” ifadelerini kullandı.

‘SORUMLULARIN BELİRLENMESİ İÇİN HERHANGİ BİR TALİMAT VERDİNİZ Mİ?’

Ersoy son olarak, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na yanıtlaması amacıyla şu soruları yöneltti:

  • Bakanlık olarak, Kocaeli Gebze Gençlik Merkezi Kütüphanesi'nde kadın öğrenciye, güvenlik görevlisi tarafından şort giydiği gerekçesi ile yapılan baskının araştırılması ve sorumluların belirlenmesi için herhangi bir talimat verdiniz mi?
  • Kocaeli İl Gençlik ve Spor Müdürü sorumluluğunda olan kütüphanede kadınlara daha öncede kıyafetleri konusunda herhangi bir uyarı yapılmış mıdır? Güvenlik görevlisi talimatı Muzaffer Cintimar’dan aldığını söylemesi üzerine herhangi bir idari soruşturma ya da inceleme başlatılmış mıdır?
  • Kocaeli Gebze Gençlik Merkezi Kütüphanesi'nde kadın öğrenciye şort giymemesi gerektiğini söyleyen güvenlik görevlisi hala çalışmakta mıdır? Hala çalışıyorsa görevi, kütüphaneye gelenlerin kıyafetlerini denetlemek midir? Eğer öyle ise bu yetkiyi kim vermektedir?
  • Bakanlık olarak, bakanlığa bağlı kütüphane ve sosyal tesislere giden kadınların kıyafetlerine müdahale edilmemesi gerektiğine dair yetkilileri uyaran bir yazı göndermeyi planlıyor musunuz?

Bianet, Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi