HDP'li Özen'in kayyumlara ilişkin soru önergesi 'kişisel görüş' denilerek iade edildi

Fotoğraf: MA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen'in kayyumlarla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunduğu soru önergesi 'kişisel görüş' denilerek iade edildi. İçişleri Bakanlığı, şimdiye kadar HDP'nin kazandığı 46 belediyeye kayyum atadı.

'KİŞİSEL GÖRÜŞ' OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ

Meclis Başkanlığı, önergede yer alan, “Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki Kürt illerindeki 3 büyükşehir dahil kazandığı 65 belediyenin 6’sına seçildikten sonra KHK ile ihraç edilmeleri gerekçe gösterilerek mazbatası verilmezken, 45’ine kayyum atandı” ifadeleri ile “Türkiye Cumhuriyeti olarak 1 Nisan 1993 tarihinden itibaren yürürlükte olan Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nda belirtilen temel yükümlülüklerin aksine, başta Kürt illeri olmak üzere yerelde yaşayan halkın iradesi görmezden gelinip dayatılan kayyum mekanizmasıyla yerel yönetimlerle erk paylaşımı ilkesine uymayan merkezi idarenin tüm erki tek taraflı olarak eline almaktadır” ifadelerini ‘kişisel görüş’ olarak değerlendirdi.

HDP'NİN KAZANDIĞI 46 BELEDİYEYE KAYYUM ATANDI

HDP, 31 Mart yerel seçimlerinde 3’ü büyükşehir, 5'i il, 45'i ilçe ve 12'si belde olmak üzere toplam 65 belediye kazandı. Seçilen 6 belediye eşbaşkanına, KHK ile ihraç edildikleri gerekçesiyle mazbataları verilmedi. İçişleri Bakanlığı, şimdiye kadar HDP'nin kazandığı 46 belediyeye kayyum atadı.

MA

ETİKETLER

Editörün Seçimi