HDP'nin 'Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü' öncesi 8 ilde yasak

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine tepki göstermek için başlattığı  'Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü' öncesi 8 ile girişler yasaklandı.

Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ valilikleri yasaklama nedeni olarak koronavirüs salgınını gösterdi.

HDP İstanbul İl binası yürüyüş öncesi abluka altına alındı. Saat 11.00 dolaylarında toma, akrep araçları ve sivil polis HDP İl Binasını çevreledi. HDP Yöneticileriyle polisler arasında yapılan görüşmede basın açıklaması planı olmamasına rağmen, “basın açıklaması” gerekçesi ileri sürüldü.

EDİRNE'DE 3 GÜNLÜK YASAK

Edirne'de koronavirüsle mücadeleyi zaafiyete uğratabilecek şekilde kişilerin temasının artması ihtimaline karşı toplantı, gösteri yürüyüşleri ve il dışından girişler 3 gün süreyle yasaklandı.

KOCAELİ'NDE 15 GÜNLÜK YASAK

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında eylem ve etkinliğe katılım amacıyla araç ve kişilerin Kocaeli'ye giriş çıkışları 15 gün süreyle yasaklandı.

SAKARYA'DA 5 GÜNLÜK YASAK

Sakarya'da koronavirüs tedbirleri kapsamında, eylem ve etkinliklerle bunlara katılım amacıyla araç ve kişilerin kente giriş çıkışları 5 gün süreyle yasaklandı.

TEKİRDAĞ'DA 3 GÜNLÜK YASAK

Tekirdağ Valiliği, HDP'nin bazı illerde toplanma çağrıları üzerine, bu durumun Covid-19 mücadelede zafiyet oluşturabileceği gerekçesiyle il geneline girişlerin 14-17 Haziran'da sınırlandırıldığını bildirdi.

BİTLİS'TE 15 GÜNLÜK YASAK

Bitlis Valiliği, huzur ortamı, kamu düzeni ile kamu güvenliğinin sağlanması ve artan vakaların önlenmesi amacıyla il sınırları içinde toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

HAKKARİ'DE 2 GÜNLÜK YASAK

Hakkari Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında ilde yapılacak olan etkinlerin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları gereğince iki günlük kısıtlama getirildiğini açıkladı.

KIRKLARELİ'NDE 6 GÜNLÜK YASAK

Kırklareli'nde yeni Covid-19 tedbirleri kapsamında toplantı ve gösteri yürüyüşleri 14-20 Haziran'da yasaklandı.

VAN'DA DA YASAKLANDI

Van Valiliği, kentte her türlü toplu faaliyet, hareket, gösteri ve organizasyon gibi etkinliklerin kısıtlandığını duyurdu.

Açıklamada, "Her türlü açık alanlarda yapılması planlanan eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla il sınırlarımıza gelen şahısların ve araçların ilimiz sınırları içerisine girişleri ve başka illerde gerçekleşmesi planlanan eylem/etkinliğe katılım amacı ile ilimizden çıkışları yasaklanmıştır." denildi.

‘YASAK KARARI KABUL EDİLEMEZ’

Yasaklamaları değerlendiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Yapmak istediğimiz demokrasi yürüyüşüne birçok kentte yasaklamaların getirildiğini görüyoruz. Ama bizler provokasyon için değil demokrasi için yürüyoruz. İktidarın bu ülkeyi bir cehenneme çevirmesine karşı demokrasi ve hukuk talebi ile yürüyoruz. Bu taleplere karşı Anayasayı çiğneyen yasaklar getiriliyor. Normalde yasada önceden haber vermeksizin toplantı ve gösteri yürüyüşleri her vatandaşın doğal hakkıdır” dedi.

‘PROGRAMIMIZA DEVAM EDECEĞİZ’

Mülki amirlerin iktidarın isteği doğrultusunda kararlar almalarının suç olduğunu ve ilerde hukuki olarak yargılanmalarına neden olacağını vurgulayan Gergerlioğlu, “Biz kendi programımızı uygulamaya çalışacağız. Bu programı partimizin MYK’sı karar veriyor. Bu anlamda her hangi bir değişiklik yok barışçıl yürüyüşümüzü planladığımız şekilde devam ettireceğiz” diye belirtti. 

ANAYASAYA AYKIRI

Valiliklerin kararlarıyla Anayasa’nın tanıdığı gösteri ve yürüyüş hakkının askıya aldığını ifade eden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Ayşe Acinikli, “HDP’nin yapmak istediği yürüyüş gayet barışçıldır. Aslında 2911 gösteri ve yürüyüş kanununa da uygun bir eylemdir. Valiliklerin almış olduğu yasaklama kararları tamamen iktidarın baskısından kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Meşru olarak yapılmak istenen gösterinin engellenmesi hem hukuka hem de demokrasiye aykırıdır” dedi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi