HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’ beşinci gününde devam ediyor

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 15 Haziran Pazartesi günü iki koldan başlattığı, 20 Haziran’da ise Ankara’da sonlanması planlanan “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” beşinci gününde devam ediyor.

DİREKSİYON KADINLARDA

HDP’nin, "Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü" Edirne koluna bugün kadınlar öncülük ediyor. Sabahın erken saatlerinde HDP Sultangazi İlçe binasında bir araya gelen partili kadınlar, hazırlıklarını tamamlayarak, konvoyun başladığı Sultan Gazi kavşağında toplandı.

MORA SÜSLENEN ARAÇLARIN SÜRÜCÜSÜ KADIN

 Sultangazi kavşağında bir araya gelen kadınlar "Kadın mücadelesi her yerde" yazılı mor giydirilen aracın öncülük etmesiyle mor konvoy başladı.

HDP Kadın Meclisi'nin Mor konvoyu yolda durarak, Kandıra Cezaevi’nde bulunan tutuklu siyasetçiler için mor balonlar gökyüzüne bırakıldı.  Balonlar uçurulduktan sonra Pervin Buldan, "Balonları Kandıra cezaevinde olan kadın arkadaşlarımızın özgürlüğüne uçurduk" dedi. Kadınlar hep bir ağızdan “Jin Jiyan azadi” sloganıyla yola devam ettiler.

HAKKARİ KOLU ADANA'YA DOĞRU YOLA ÇIKTI

“Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nün Hakkari kolu, Diyarbakır'daki programlarını tamamladı. Çok sayıda milletvekilinin de aralarında bulunduğu HDP’liler yürüyüşlerine devam etmek için kent çıkışında bulunan bir petrolün önünde bir araya geldi. Burada toplu fotoğraf çektirmek isteyen milletvekillerine polisler engel olmaya çalıştı. Bunun üzerine HDP’liler ile polisler arasında tartışma yaşandı. Tepki gösteren HDP’li vekillerin etrafı polislerce sarıldı. Basının görüntü almasına engel olunurken vekiller engellemeyi alkışla protesto etti. Engellemelere rağmen toplu fotoğraf çeken HDP’li vekiller alkışlarla uğurlandı.

YÜRÜYÜŞ KOLLARI YARIN ANKARA’DA OLACAK

HDP’nin Edirne ve Hakkari’den başlattığı Demokrasi Yürüyüşü yarın Ankara’da sona erecek. HDP Ankara İl Örgütü yaptığı basın toplantısında, iki yürüyüş kolunun başkentte karşılanması için hazırlıklarını tamamladığı açıklandı. Parti il binasında yapılan basın toplantısında konuşan HDP Ankara İl Eş Başkanı Pakize Sinemillioğlu, “Birçok engellemeye rağmen halklarımızın desteği ile yürüyüş burada sonuçlanacak. HDP Ankara İl Örgütü olarak biz de bileşenlerimizle birlikte sendikaları, demokratik kitle örgütlerini bu süreçte ziyaret ettik. 6 milyon oy olan ve Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olarak AKP'ye inat bu yürüyüş çok başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise demokrasi yürüyüşünün belirli bir tarihte başlayıp bitecek bir yürüyüş olmadığını dile getirdi. Bu yürüyüşün sembolik anlamda Edirne ve Diyarbakır’dan başlayarak Ankara’da sonlanacağını ifade eden Kenanoğlu, mücadelelerinde demokrasi yürüyüşünü sürdüreceklerini söyledi.

 MA

ETİKETLER

Editörün Seçimi