HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’nde üçüncü gün

HDP’nin 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den başlattığı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” devam ediyor. HDP'liler 'Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü'nün' sonraki durağı Diyarbakır'a doğru yola çıktı

Yürüyüşün gelişmeleri şöyle

EMEP'E ZİYARET

Yürüyüşün Edirne kolunda yer alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın bugünkü ilk durağı EMEP oldu.

EMEP’in İstanbul Bakırköy’de bulunan Merkezi İrtibat Bürosu’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Buldan, “Edirne’den Hakkari’ye bu ülkenin barışa ihtiyacı var” mesajı verdi.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise “Talepler ülkenin demokratikleşmesinin yolunu açacak” diyerek yürüyüşe destek mesajı verdi.

“Yürüyüşün talepleri sadece HDP’nin talepleri değil, ülkenin demokrasi sorununu ortaya koyan taleplerdir. Siyasi iktidarın bu yürüyüş esnasında ortaya koymuş olduğu tutum, geleceğe dair tek adam yönetiminin nasıl bir siyasal rejim tasavvur ettiğini de göstermesi bakımından önemli oldu.”

Buldan HDP’lilerin televizyonlara çıkarılmaması ile ilgili tartışmalarla ilgili olarak da şu değerlendirmeyi yaptı: “HDP’nin başlattığı yürüyüş önemli ve tartışılan bir gündem oldu. TV kanallarında her akşam HDP’nin yürüyüşü tartışılıyor her akşam HDP üzerinden farklı algılar yaratılmaya çalışılıyor. Bu yürüyüşün bir provokasyon amaçlı olduğu konuşuluyor. Oysa biz provokasyona en uzak olan partiyiz. Yürüyüşümüz demokratik ve meşru bir yürüyüştür. HDP olmadan HDP’nin tartışılmasının büyük bir ayıp olduğunu söylemek istiyorum. İki gündür özellikle çok tartışılan bir mesele ve dün akşam bir gazetecinin ‘Bu ülkede HDP diye bir parti yoktur bu ülkede Kürt sorunu diye bir sorun yoktur’ demesi de gerçekten gerçekleri yansıtmayan, HDP’yi bir kez daha kriminalize etmeye çalışan bir anlayışın ortaya çıktığını bize gösteriyor. Herkes biliyor ki bu ülkede barışı, demokrasiyi, özgürlükleri isteyen bir parti var ve o partinin adı da HDP’dir.”

Görüşmede demokrasi güçleriyle birlikte oluşturulacak bir demokrasi ittifakına vurgu yapan Buldan, “Bu konuda inancımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sizlerin de hem bu sorunlar karşısında hem de başlattığımız bu demokrasi yürüyüşü çerçevesinde mücadelemize omuz vereceğinizden hiçbir kuşku duymuyorum” dedi.

HDP’LİLERİN ŞIRNAK'TAN ÇIKMASI ENGELLENDİ

Yürüyüşe katılmak için Şırnak’tan Diyarbakır’a doğru yola çıkan HDP üyeleri, “seyahat belgesi yok” ve “kentten çıkış yasak” gerekçeleriyle engellendi. Engelleme üzerine partililer geri dönerken, duruma tepki gösteren HDP üyeleri “Bu keyfi tutumları ve HDP’lilere dönük baskıları kınıyoruz” dedi.

DİYARBAKIR'A DOĞRU YOLA ÇIKTILAR

HDP yürüyüşün Hakkari kolunda Van’a ulaşıp iki gündür kentte programlarını sürdüren partililer, bugün Diyarbakır’a doğru yola çıktı.

Öncesinde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, amacını “Türkiye’ye nefes aldırma” olarak belirttiği yürüyüşlerinin ülkeye demokrasi gelene kadar devam edeceğini vurguladı.

Yürüyüşün Ankara’ya kadar süreceğini hatırlatan Aydeniz, konuşmasının devamında “Ancak bu yürüyüş 20 Haziran’da son bulmayacak. Bu yürüyüş demokrasinin inşasının yürüyüşüdür” dedi ve ekledi:

“Türkiye’ye demokrasiyi getirene kadar direneceğiz, yürüyeceğiz. Demokraside ısrar ettikçe, onlar savaşta ısrar ediyorlar. Bu nedenle, 1990’lı yıllarda siyasetçiler tutuklandı, bugün de benzer politikaları tekrarlıyorlar ve halkın iradesini yok etmek istiyorlar.

“Bu halk siyasetçilerinin yanında duruyor. Bu nedenle sonuna kadar demokrasi ve özgürlük yürüyüşünü sürdüreceğiz. Türkiye halkları bu faşizme karşı birlikte mücadele etmelidir. Van halkına bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

DİB: HDP'YLE BİRLİKTE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, EMEP’in ardından temaslarına Demokrasi İçin Birlik (DİB) Koordinasyonu ile bir araya gelerek devam etti.

Halkların Demokratik Kongresi’nin genel merkezinde gerçekleşen görüşmede Buldan’a, Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, PM üyeleri Doğan Erbaş ve Ayşe Erdem ile Genişleme ve İttifaklar Komisyonu Eş Sözcüsü Sultan Özcan eşlik etti.

HDP’lileri, HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, DİB Koordinasyon Kurulu üyeleri Nesteren Davutoğlu ve Ayşegül Devecioğlu ile EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Levent Tüzel karşıladı. Görüşme öncesinde kısa bir konuşma yapan Buldan, “Saldırılara karşı barış, demokrasi, özgürlük demekten asla vazgeçmeyeceğiz” mesajı verdi.

Buldan, ülkede bir bütün olarak muhalif kesimlere dönük bir saldırı olduğunu beliretek, “Bu saldırı çerçevesinde HDP olarak bir demokrasi yürüyüşü başlatma ihtiyacı duyduk ve bu demokrasi mücadelesi yürüyüşünde bizim gibi düşünen, mağdur olan ve gerçekten iktidarın saldırıları karşısında ezilen, yok sayılan, inkar edilen tüm kesimlerle bu mücadeleyi ortaklaştırmak ve birlikte bu mücadeleyi yürütmenin anlamlı olduğunu düşünerek ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Buldan’ın ardından konuşan Devecioğlu ise “HDP’nin adalet ve demokrasi yürüyüşünü destekliyoruz” dedi ve ekledi:

“Yürüyüşü insanların fikirlerini, görüşlerini sokakta, medya yoluyla yazarak ifade etmeleri anayasal bir haktır. Biz bu anayasal hakkın yanında olduğumuzu ve devletin HDP’nin anayasal hakkını sağlamakla yükümlü olduğunu belirtiyoruz.

“Bu saldırılara karşı Meclis’te ve Meclis dışında her türlü mücadele aracını kullanarak topyekûn bir cevaba ihtiyaç vardır. Önümüzdeki süreçte HDP ile birlikte yürümeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz.”

HDP’LİLERİN MARDİN'DEN ÇIKIŞI DA ENGELLENDİ

HDP yürüyüşü için Mardin’den Diyarbakır’a gitmek için yola çıkan partililerin de kentten çıkışına Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek izin verilmedi. HDP Mardin İl Örgütü binası da sabah saatlerinden itibaren zırhlı araç ve çevik kuvvet polisleri tarafından abluka altına alındı. Parti binasına giden polisler, Eşbaşkan Salih Kuday’a da aynı gerekçe ile kentten çıkmasına izin vermeyeceklerini bildirdi. Kuday, hiçbir hukuki gerekçe olmadan yapılan engellemeye rağmen HDP’nin yürüyüşünün devam edeceğini vurguladı.

HDP HEYETİ STÖ'LER VE ESNAFI ZİYARET EDECEK 

Van’dan ayrılan HDP heyetinin, saat 17.00’de HDP Diyarbakır il binası önünde olması bekleniyor. Program kapsamında basın açıklaması yapılacak.

HDP heyeti, yarın ise kentte bir dizi ziyaretlerde bulunacak. Ziyaretlerin yapılacağı yerler şöyle: Diyarbakır Barosu, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, İnsan Hakları Derneği, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu, Özgürlük için Hukukçular Derneği, Hak İnisiyatifi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası.

HDP heyeti ayrıca, Ergani, Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde esnafları ziyaret edecek.

BEŞTAŞ: 16 İL DEĞİL 81 İLİ DE YASAKLAR, MÜCADELEYE KATILIM ENGELLEYEMEZLER 

Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek ‘demokrasi yürüyüşü’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, bugün itibariyle 16 ilde yürüyüşü engellemek için yasak kararı alındığını hatırlatarak, “HDP yürümesin, demokrasi talep etmesin diye korkudan kentleri yasaklıyorlar” dedi.

Yürüyüşün engellenmeye çalışılmasının nedeninin ‘korku’ olduğunu dile getiren Beştaş, “Bu yürüyüşümüz sadece HDP’ye oy verenler, sadece Kürtler için değildir. Türkiye’de dışlanan, ötekileştirilen, hakları gasp edilen çocuğun da kadının da gencin de herkesin bütün toplumsal talepleri için bu yürüyüşü başlattık ve devam edeceğiz. AKP ve CHP’ye oy veren seçmenler için de yürüyoruz. Onların talepleri için de yürüyoruz” diye konuştu.

“16 il değil 81 ili de yasaklasalar, yasaklı iller ünvanını bütün dünyaya yaysalar da bizim öfkemizi direnişimizi yasaklayamazlar” diyerek sözlerine devam eden Beştaş, “Vatandaşın tepkisini yasaklayamazlar, vatandaşın gözyaşlarını, direncini, umudunu ve bu mücadeleye katılmasını yasaklayamazlar” diye belirtti.

HDP Grup Başkanvekili, “Yürüyüşümüzle 82 milyon insanı kucaklama irademizi ortaya koyduk” diye de ekledi.

MA

ETİKETLER

Editörün Seçimi